21 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Tyrkiet ønsker NATO-missiler

Tyrkiet ønsker NATO-missiler

Regeringen i Ankara optræder, som om Tyrkiet er truet militært af konflikten i Syrien. Nu forbereder det en ansøgning til NATO om at få opstillet Patriot-missiler. Men det er Ankara, der bryder international ret og blander sig i konflikten i Syrien, anfører kommunistiske partier.

Patriot-missiler har mobile affyringsramper. De kan indgå i såkaldte missilforsvarsanlæg og bruges til at nedskyde indkommende fjendtlige missiler. Sådanne missiler er der dog ikke affyret fra Syrien mod Tyrkiet. Men det kan måske blive en fare i en situation, hvor Tyrkiet deltager i en egentlig militær intervention rettet mod den syriske regeringshær.
FOTO: cus.org
1 af 1

Regeringen i Ankara vil ansøge NATO om at få opstillet Patriot-missiler for at beskytte landet mod missiler fra Syrien, oplyser en tyrkisk diplomat til avisen Hürriet. Tyrkiets regering begrunder ønsket med trusler fra Syrien. For nogle uger siden blev fem tyrkere dræbt af mortergranater affyret fra syrisk jord. Der er dog ingen, der véd, hvem der affyrede mortererne.

Men en række kommunistiske partier - herunder Tyrkiets Kommunistiske Parti - betegner den tyrkiske regering som ansvarlig for de skærpede forhold ved grænsen. Fordi tyrkerne tillader, at væbnede militser opholder sig i flygtningelejrene ved grænsen, og fordi USA's, Israels og Tyrkiets efterretningstjenester træner syriske oprørere i samme område.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


06. nov. 2012 - 14:48   06. nov. 2012 - 15:00

Syrien

se@arbejderen.dk