Krisen i Grækenlands har sparet den tyske Merkel-regering for over 100 milliarder euro (op mod 750 milliarder kroner), fordi investorer – skræmt af den græske ustabilitet – har købt sig sikkerhed i tyske obligationer, viser en ny undersøgelse fra det tyske IWH-institut.
Krisen i Grækenland har sparet den tyske Merkel-regering for over 100 milliarder euro
Selv om Grækenland betaler hele landets gæld på én gang, vil Berlin stadig profitere på krisen, står der i rapporten, som omtales af mediesyndikatet Bloomberg og BBC.
Tyskland er "sikker havn"
Rapporten slår fast, at Tyskland har nydt godt af krisen, fordi mange anser det for mere sikkert at investere tysk i turbulente perioder med stor usikkerhed.
Tyskland har forlangt "finanspolitisk disciplin" af Grækenland og hårde økonomiske reformer i bytte for internationale lån.
EU, IMF og EU's centralbank ECB har siden 2010 givet Grækenland løfter om lån på 226,7 milliarder euro og udbetalt rater af beløbet med krav om nedskæringer, privatiseringer og angreb på pension, løn og arbejdsforhold.
Nyheden fra IWH-instituttet kommer, mens forhandlingerne om en ny aftale mellem kreditorerne og Grækenland er inde i de afsluttende faser.
Nye nedskæringer
Når aftalen er forhandlet færdig, vil Tsipras-regeringen forsøge at få aftalen godkendt i det græske parlamentet inden 20. august.
Dette er også deadline for betaling af et stort afdrag på et tidligere lån til Den Europæiske Centralbank, ECB
Den nye aftale med kreditorerne lyder på omkring 86 milliarder euro (642 milliarder kroner) i de næste tre år på betingelse af, at der bliver skåret ned i det græske samfund.
Skærer dybt
Ifølge det konservative græske dagblad Kathimerini består aftalen af hele 35 punkter.
Blandt andet skal sociale velfærdssystem holde for, mens førtidspensionen helt skal udfases, ligesom skattelettelser for de græske øer skal væk fra udgangen af 2016. Desuden skal Grækenland liberalisere energimarkedet og fortsætte med at privatisere.
Det græsle kommunistparti, KKE, advarer mod nedskæringerne.
"Aftalen med EU, ECB, IMF og ESM vil skubbe folket dybere ned i den kapitalistiske krise og begunstige de rigeste, lyder det i partiets dagblad Rizospastis.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278