Den verdensberømte amerikanske whistleblower Edward Snowden har aflagt et skriftligt vidnesbyrd til EU-parlamentets særlige komité for efterforskning af den elektroniske masseovervågning af EU-borgere.
Oplysningerne går alligevel gennem samme kabel, så amerikanerne kan bare hente oplysninger om danskerne på den tyske aftale og om tyskerne på den danske.
>> DOKUMENTATION: LIBE Committee Inquiry on Electronic Mass Surveillance of EU Citizens
Komitéen er nedsat af EU-parlamentets faste Komite for Borgerrettigheder, Retfærdighed og Indre Anliggender og skal i kølvandet på netop Edwards Snowdens afsløringer efterforske omfanget af især amerikanske efterretningstjenesters aflytning af EU-borgere.
Finder altid en smutvej
I sin forklaring til komitéen omtaler Edward Snowden blandt andet Danmark – dog kun som et eksempel. Han pointerer, at hvis USA for eksempel laver en aftale med Danmark om, at man gerne må indhente efterretningsoplysninger via Danmark, men ikke om danskere, og laver en aftale med Tyskland, så er det i virkeligheden ligegyldigt.
For oplysningerne går alligevel gennem samme kabel, så amerikanerne kan bare hente oplysninger om danskerne på den tyske aftale og om tyskerne på den danske. Dermed overholder amerikanerne i teknisk set deres bilaterale aftaler, selvom de handler i modstrid med intentionen i dem.
Netop det er hele pointen i Edward Snowdens afsløringer, når det kommer til Europa. Det mener skribenten og netaktivisten Peter Kofod, som blandt andet står bag det eneste danske interview med Snowden.
>> DOKUMENTATION: Snowdens svar til LIBE-kommiteen
- Det vigtige er at være opmærksom på, at vi ikke kan tage sikkerhedstjenesternes og politikernes benægtelser for gode varer. Sagen er, at NSA og kompagni tager alt, hvad de kan få fat i, uanset hvilke aftaler der foreligger. Aftaler som vel at mærke ikke er juridisk bindende, og hvor der ikke foreligger nogen realistisk måde at checke, hvorvidt tjenesterne overskrider deres beføjelser, siger han til Arbejderen.
Gør mere skade end gavn
I sit svar kritiserer Snowden ikke bare de amerikanske masseovervågningsprogrammer, men argumenterer også for, at de faktisk gør mere skade end gavn.
"Ved at spilde dyrebare, begrænsede ressourcer på at "fange det hele", ender vi med at have flere analytikere til at sidde og få mening ud af udskadelige politiske afvigelser og færre efterforskere, der undersøger reelle spor", skriver Snowden blandt andet i sin indledning.
Snowden peger også på adskillge terrorangreb, som den massive overvågning ikke formåede at forhindre eller forudse, ligesom han påpeger, at alle officielle amerikanske undersøgelser har konkluderet, at overvågningen er både ineffektiv og krænker borgernes rettigheder.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278

















