12 Aug 2026  

KBH: Let skyet, 10 °C

Venezuela tager mod 20.000 syriske flygtninge

Flygtninge fra Syrien

Venezuela tager mod 20.000 syriske flygtninge

Venezuela modtager hundredetusinder af flygtninge. Blot de seneste par år har landet modtaget 200.000 flygtningen, primært fra nabolandet Colombia.

Venezuelas præsident Maduro opfordrer de vestlige lande til at iværksætte en fredsplan for at stoppe den borgerkrig, som siden 2011 har kostet over 250.000 mennesker livet og drevet 11 millioner på flugt – heraf tre millioner helt ud af landet.
FOTO: Wikimedia
Venezuelas præsident Maduro opfordrer de vestlige lande til at iværksætte en fredsplan for at stoppe den borgerkrig, som siden 2011 har kostet over 250.000 mennesker livet og drevet 11 millioner på flugt – heraf tre millioner helt ud af landet.
FOTO: Stoyan Nenov/Reuters/Scanpix

Venezuelas præsident Nicolas Maduro meddelte tidligere på ugen, at Venezuela vil modtage 20.000 flygtninge fra Syrien.

Venezuela har de seneste få år modtaget over 200.000 flygtninge.

Det er det samme antal syriske flygtninge, som Storbritanniens premierminister i samme uge meddelte, at hans land vil modtage over de kommende fem år, skriver nyhedsstationen Telesur.

Maduro fordømte USA og dets vestlige allierede for forsøgene på at styrte Syriens regering og præsident Assad, der er valgt af befolkningen.

Han opfordrede i stedet de vestlige lande til at iværksætte en fredsplan for at stoppe den borgerkrig, som siden 2011 har kostet over 250.000 mennesker livet og drevet 11 millioner på flugt – heraf tre millioner helt ud af landet.

Telesur oplyser tal fra FN, som sætter den europæiske flygtningekrise i perspektiv.

Ifølge FN har Venezuela de seneste få år modtaget over 200.000 flygtninge. 95 procent af dem kommer fra nabolandet Colombia.

Venezuela huser ikke mindre end 5,6 millioner flygtninge fra Colombia. Ifølge Britisk Røde Kors opholder der sig for tiden i alt 130.000 flygtninge i Storbritannien.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


12. sep. 2015 - 07:04   12. sep. 2015 - 07:10

Flygtninge

se@arbejderen.dk
Venezuela 1999-2018
  • Hugo Chávez var præsident i Venezuela 1999 til 2013, hvor han døde af kræft den 5. marts.
  • Ved præsidentvalget i april 2013 vandt den tidligere udenrigsminister og fagforeningsformand Nicolas Maduro posten frem til udgangen af 2018. USA og oppositionen i Venezuela har undladt at anerkende valget af Maduro til præsident. Valget er anerkendt i resten af verden.
  • Den 6. december 2015 var der parlamentsvalg. Her vandt oppositionen 112 pladser mod 55 pladser til Den Bolivarianske Alliance bag Maduro.
  • I juli 2017 blev der gennemført valg til en grundlovgivende forsamling. Tilhængerne af Den Bolivarianske Alliance vandt klart flertal.