Energisamarbejdet, Petrocaribe, mellem 15 lande i Caribien og Centralamerika samt Venezuela mødes i dag til topmøde i Nicaragua.
På mødet skal man videreudvikle de særlige, solidariske betalingsordninger, der gælder i Petrocaribe-samarbejdet, skriver det cubanske nyhedsbureau Prensa Latina. Det handler om, at et land som Nicaragua betaler dele af regningen for olien fra Venezuela med egne produkter som kaffe, kvæg, bønner og sukker i stedet for dollars.
Venezuela leverer råolien til en favorabel pris, og modtagerlandene forpligter sig til at bruge de sparede penge på uddannelse, sundhed og andre sociale investeringer. Nicaragua har i seks år modtaget al sin olie gennem Petrocaribe-samarbejdet.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278