17 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Offentligt ansatte møder arbejdsgivere i samlet front

OK15-kampagne i luften

Offentligt ansatte møder arbejdsgivere i samlet front

34 faglige organisationer skyder overenskomstforhandlingerne på det offentlige arbejdsmarked i gang med en kampagne. Betydningen af overenskomsterne, tillidsrepræsentanternes vilkår og det psykiske arbejdsmiljø er i fokus.

Også i 2008 var der gang i de offentligt ansatte fra blandt andet BUPL op til overenskomstforhandlingerne. Næste år bliver første gang med en helt samlet front.
FOTO: Ali Nabulsi
1 af 1

 ”Vores aftaler er din styrke”. 

Sådan lyder budskabet i en kampagne, som 34 faglige organisationer har lanceret i dag.

Beskeden til regeringen og KL er klar: Ingen numre denne gang.
Dennis Kristensen, FOA

Samlet repræsenterer organisationerne over 525.000 offentligt ansatte, blandt andet lærere, pædagoger, sosu'er og sygeplejersker.  

– Vi vil stå sammen over for arbejdsgiverne. Signalet ligger i fællesskabet. De her mennesker er rygraden i det danske velfærdssamfund. Deres arbejdsvilkår har direkte betydning for den velfærd, som alle danskere gør brug af, når de får børnene passet, når vi bliver syge eller skal have hjælp, siger FOA's formand Dennis Kristensen.

Kampagnen lægger op til overenskomstforhandlingerne i 2015 med de offentlige arbejdsgivere i Kommunernes Landsforening (KL) og Danske Regioner. 

Spot på tre temaer

I kampagnen vælger organisationerne at sætte fokus på tre temaer: Overenskomsternes betydning for en velfungerende og moderne offentlig sektor, tillidsrepræsentanternes og arbejdsmiljørepræsentanternes vilkår og værdien af et godt psykisk arbejdsmiljø.

Det er første gang, at så mange faglige medlemsorganisationer står sammen om en kampagne af den størrelsesorden.

FOA-formanden forklarer, at det er erfaringerne fra 2013, der får de offentlige forbund til at rykke tættere sammen.

– Sidste år rottede KL og regeringen sig sammen mod lærerne, fordi forudsætningen for skolereformen var en ændring af overenskomsten. Det var et direkte angreb mod den danske model. Beskeden til regeringen og KL er derfor klar: Ingen numre denne gang, siger Dennis Kristensen.

Kampagnefilm

En del af kampagnen er en kortfilm om hvad de offentlige overenskomster betyder for vores fælles samfund. Filmen er instrueret af Kasper Torsting, der står bag dokumentarer som ’Rocket Brothers’ om bandet Kashmir og ’Vores Krig’ om indsatsen i Afghanistan.

Se kampagne-filmen her:

 

Forhandlingerne om nye offentlige overenskomster til knap en femtedel af den samlede danske arbejdsstyrke går i gang efter nytår.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. okt. 2014 - 18:45   03. okt. 2014 - 09:05

OK15

noc@arbejderen.dk
Vores aftaler - Din styrke

Kampagnen ”Vores aftaler. Din styrke” sætter fokus på de aftaler og den tillid, der er så karakteristisk for de offentlige danske arbejdspladser.

Bag kampagnen står 34 faglige organisationer, som skal forhandle overenskomst med kommuner og regioner.

Kilde: FTF

Nye overenskomster

Hele det offentlige område, det vil sige kommunerne, regionerne og staten, forhandler nye overenskomster for de ansatte i 2015.

Forhandlingerne berører mere end 750.000 ansatte.

Overenskomstkravene udveksles i december 2014 og forhandlingerne er i gang i januar og februar måned i 2015. 

De nye overenskomster vil gælde fra 1. april 2015.

Du kan læse mere om, hvem der forhandler på FTFs OK15-side her