15 Sep 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Nicolas Maduro indsættes som præsident på fredag

Nicolas Maduro indsættes som præsident på fredag

Dele af oppositionen har begået voldelige handlinger efter valgnederlaget. Valgets vinder Nicolas Maduro opfordrer til fred og overlader til politiet at tage sig af højrefløjens vold.

Lederen af Venezuelas nationale valgkommission, Tibisay Lucena meddelte mandag Nicolas Maduro, at han har vundet valget, at resultatet er kontrolleret, og at der ikke bliver en omtælling af stemmerne. Voldelige dele af oppositionen har angrebet Lucenas familie i privatboligen.
FOTO: Juan Barreto/AFP/ScanpixDenmark
1 af 1

Nicolas Maduro indsættes formelt som præsident i Venezuela på fredag, selvom oppositionen nægter at anerkende valget, oplyser Telesur. 

Valgmyndighederne har besluttet, at resultatet af præsidentvalget står fast, og at der ikke er anledning til at efterkomme oppositionens krav om en omtælling af alle stemmer.

På valgnatten erklærede vinderen Nicolas Maduros sig åben over for en 100 procent efterkontrol med stemmeafgivningen, og det ventes gennemført de kommende uger, oplyser Venezuelas charge d'Affaires i Danmark, Roger Corbacho. 

Dele af oppositionen har, siden valgresultatet blev kendt, gennemført en række overfald - blandt andet mod den privatbolig, hvor lederen af valgkommissionen bor.

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. apr. 2013 - 10:30   17. apr. 2013 - 10:30

Venezuela

se@arbejderen.dk