Mindst 500 mennesker blev onsdag dræbt i Kairo, da egyptiske sikkerhedsstyrker ryddede to protestlejre med tilhængere af den afsatte præsident Mohamed Morsi, oplyser egyptiske embedsmænd til tv-stationen Al-Jazeera. Det Muslimske Broderskab anslår dødstallet til over 2000.
Samtidig har regeringen - støttet af hæren - indført en måneds landsdækkende undtagelsestilstand og udgangsforbud i Kairo og 13 andre provinser.
Massakren har fået vicepremierminister Mohammed ElBaradei til at træde tilbage i protest.
Ifølge Bernardino Leon, EU's særlige udsending i Mellemøsten, afviste Egyptens hær en fredsaftale med Det Muslimske Broderskab få timer før, hæren onsdag begyndte at rydde de to protestlejre. Leon og den amerikanske diplomat William Burns har i dagene op til onsdagens blodige begivenheder arbejdet for en politisk løsning af konflikten, skriver euobserver.com.
- Vi havde en politisk plan, der lå på bordet, som var accepteret af den anden part … De (hæren, red.) kunne have benyttet denne mulighed. Så det, der er sket i dag var unødvendigt, sagde Bernadino Leon til Reuters i går.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278