14 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Nye skrappe anti-terrorlove i Egypten

Demokratiske rettigheder i klemme

Nye skrappe anti-terrorlove i Egypten

Det kan koste omregnet 400.000 kroner for en journalist at modsige myndighedernes udlægning af såkaldte anti-terror-aktiviteter.

Egyptens præsident, Abdel Fattah al-Sisi – tidligere feltmarskal indfører hård anti-terror-lov.
FOTO: Mohamed Abdelmoaty/AFP/Scanpix
1 af 1

Hvis journalister i Egypten fremover blot overvejer at skrive anderledes end politiet, militæret og regeringen i sager om aktioner mod militante grupper, skal de tænke sig grundigt om. Det kan nemlig udløse en bøde på omregnet 400.000 kroner.

Myndighederne i Egypten siger, at de er under angreb fra islamistiske terrorister.

Tiltaget er en del af en kontroversiel, ny antiterrorlov, som Egyptens præsident, Abdel Fattah al-Sisi, søndag godkendte. 

Ifølge loven kan personer blive idømt fra fem års fængsel til dødsstraf for forbrydelser, som er "terrorrelaterede". Loven beskytter også ansatte i politi og militær mod retsforfølgelse efter antiterroraktioner, skriver det britiske dagblad The Guardian. Opfordringer  på internettet til at udøve vold kan koste fem til syv års fængsel, mens at finansiere terrorgrupper kan koste 25 års fængsel.
 
 
I februar gav præsident Sisi myndighederne lov til at forbyde forskellige grupper – også for mindre forseelser som at forstyrre "
den offentlige ro og orden".
 
Oveni vedtog det egyptiske parlament den såkaldte protestlov fra 2013, der gav ledende politiofficerer ret til at annullere, forsinke eller flytte protester. Samtlige af disse nye love har mødt stærk kritik fra menneskerettighedsgrupper, der siger, at lovene kan bruges mod eksempelvis fredelige demonstranter, der blokerer trafikken.

Myndighederne i Egypten forsvarer sig med, at de er under angreb fra islamistiske terrorister.

Den 3. juli 2013 stod Abdul Fatah al-Sisi i spidsen for et militærkup mod præsident Mohammed Morsi fra Det Muslimske Broderdskab, der i 2012 blev valgt med 51,7 procent af stemmerne.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


18. aug. 2015 - 16:33   18. aug. 2015 - 16:40

Egypten

ah@arbejderen.dk
Egyptens præsident Sisi
  • Egyptens præsident Abdel Fattah al-Sisi er født den 19 november 1954.
  • Var leder af Egyptens Væbnede Styrker frem til 2014.
  • Uddannet i 1992 på det britiske Joint Command and Staff College i Kimberly i 1992.
  • Gennemgik i 2006 et militært kursus på War College i Carlisle, Pennsylvania, USA.
  • Abdel Fattah al-Sisi har et nært forhold til USA og har flere gange understreget "det strategiske forhold til Washington".
  • USA's militærstøtte til Egypten er én milliard dollars årligt, blandt andet til køb af Abrams-tanks og F-16-fly.
  • Blev udnævnt til leder af hæren 12. august 2012 af Mohamed Morsi.
  • Den 3. juli 2013 afsatte Abdel Fattah al-Sisi Mohamed Morsi ved et militærkup.