Rusland og Indien forhandler om en aftale om levering af russisk gas til Indien. Aftalen vil sandsynligvis blive underskrevet senere på året, når Ruslands præsident Vladimir Putin besøger Indien. Det skriver nyhedssiden The BRICS Post.
Alle ved, at Rusland altid har stået side om side med Indien i de vanskeligste tider uden at kræve noget til gengæld.
Narendra Modi, premierminister Indien
Aftalen, som også omfatter opførelsen af en gasrørledning vil have en værdi omkring 220 milliarder kroner. Dermed fortsætter tendensen, hvor Rusland og EU mindsker den gensidige afhængighed på energiområdet.
Tidligere på året underskrev Rusland og Kina en stor gasaftale, og EU vil i højere grad orientere sig mod USA.
EU er den største aftager af russisk gas og importerer en tredjedel af sit forbrug fra Rusland.
>> LÆS MERE: EU vil bryde sin afhængighed af Rusland
Under et møde mellem Putin og Indiens premierminister Narendra Modi i forbindelse med sidste måneds BRIKS-topmøde, hyldede Modi Rusland som Indiens bedste ven.
– Du kan spørge hvem som helst blandt de over en milliarder mennesker, som bor i Indien, hvem der er vores lands bedste ven, hver person, hvert barn ved, at det er Rusland. Alle ved, at Rusland altid har stået side om side med Indien i de vanskeligste tider uden at kræve noget til gengæld, sagde Modi ifølge The BRICS Post til Putin.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278