I 2013 modtog Shinzo Abes regeringsparti, det Liberaldemokratiske Parti (LDP), omkring 150 millioner japanske yen, svarende til otte millioner kroner, fra den japanske militærindustri.
Satoshi bemærkede blandt andet, at Abes regering har promoveret våbeneksporten og øget Japans forsvarsbudget.
Det er næsten en fordobling i forhold til året før, hvor tallet var 81 millioner yen. Tallene blev fremlagt af Inoue Satoshi fra Japans Kommunistiske Parti på et møde i parlamentets overhus tidligere på måneden, fremgår det af partiets hjemmeside.
Tallene dækker ni selskaber, som ligger på top ti i forhold til værdien af de kontrakter landets forsvarsministerium indgik i 2013. Det drejer sig om velkendte firmaer som eksempelvis Mitsubishi, Fujitsu og Hitachi. Abe og LDP kom til magten i december 2012.
Satoshi bemærkede blandt andet, at Abes regering har promoveret våbeneksporten og øget Japans militærbudget. Han understregede desuden, at partistøtten skal opfattes som investeringer med henblik på at få et afkast.
>> LÆS MERE: Japan ændrer regler for våbeneksport
Han kunne også afsløre, at 64 tidligere embedsmænd i forsvaret og forsvarsministeriet i 2014 var blevet ansat i de pågældende virksomheder.
Under Shinzo Abes ledelse har den japanske regering arbejdet målrettet på at styrke landets militær og øge dets mulighed for at føre krig, på trods af at landets konstitution har forbudt det siden Anden Verdenskrig.
>> LÆS MERE: 54 procent af japanerne afviser at ændre forfatning
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278