Debatten om fattigdom og ulighed i Tyskland tager til med godt en måned til forbundsdagsvalget den 24. september.
I Bremens socialt belastede kvarter Oslebshausen er 80 procent uden job.
Det tyske nyhedsbureau DW har under et besøg i storbyen Bremens mest belastede kvarter, Oslebshausen, erfaret, at 80 procent af de voksne er arbejdsløse.
Ifølge Institut for Økonomisk Forskning, Köln, er én ud af fire voksne og hvert tredje barn i Bremen at betragte som fattige.
På landsplan kan hjælpeorganisationen Paritätischer Wohlfahrtsverband opgøre, at 15,7 procent af alle tyskere lever i fattigdom. Det er det højeste antal siden genforeningen i 1990.
Pensionister, enlige forældre, børn og langtidsledige er i størst risiko for at blive fattige, tilføjer organisationen. Man er fattig i Tyskland, hvis en familie har en indkomst, der er mindre end 60 procent af gennemsnittets.
Årsagen til den stigende fattigdom ligger ifølge flere fagforeninger og kritikere i, at den daværende socialdemokratiske kansler Gerhard Schröder i 2007 fik gennemført Agenda 2010. "Reformen" liberaliserede arbejdsmarkedet, sænkede dagpengene og satte skub i fremkomsten af en ny fleksibel sektor med udpræget brug af vikarer.
I intet andet OECD-land er lavtlønssektoren vokset så meget som i Tyskland. 1,3 millioner tjener så lidt, at de får suppleret med socialhjælp.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278