Mens USA gør krav på at få whistlebloweren Edward Snowden udleveret for at stille ham for retten, har landet afvist at udlevere fire mistænkte krigsforbrydere fra Anden Verdenskrig til lande, hvor de er mistænkt for at stå bag jødeudrydelser.
Ud af 10 formodede nazistiske krigsforbrydere fra Anden Verdenskrig, som er blevet udvist af USA, opholder fire sig stadig i landet, rapporterer nyhedsbureauet AP.
De bliver ikke udleveret på grund af "svageligt helbred".
AP har gennemgået data fra USA's justitsministerium, og de afslører, at de fire i årtier modtog offentlige ydelser såsom pension, idet de blev ved med at appellere udvisningerne ved domstolene.
De fire er Vladas Zajanckauskas, Theodor Szehinskyj, Jakiw Palij og John Kalymon - alle mistænkt for at have deltaget i udryddelse af jøder i Polen, Litauen og Ukraine.
Ifølge dataoplysningerne bliver de fire ikke udleveret på grund af "svagt helbred", og fordi de omtalte lande ikke ville modtage dem.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278