11 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Washington hæver mindstelønnen

Washington hæver mindstelønnen

Fagforeninger over hele USA gennemfører i disse uger en storstilet kampagne for at hæve mindstelønnen alle steder til 15 dollars, hvad der svarer til 82 kroner i timen.

Her er faglig aktivist under novemberstrejken for at hæve mindstelønnen i USA for fastfood-ansatte til 15 dollars i timen.
FOTO: Seiu.org
1 af 1

Byrådet i USA's hovedstad Washington har enstemmigt vedtaget at hæve mindstelønnen for ansatte i byen fra 8,25 til 11,50 dollars fra 2016.

11,50 dollars svarer til 63 kroner i timen.

Det er i øjeblikket en af de højeste mindstelønninger i USA's byer. Delstaten Virginia syd for Washington DC har for eksempel stadig en mindsteløn på 7,25 dollars. Helt i top er dog byen Sonoma i Californien med 15.38 dollars i timen.

Washingtons borgmester Vincent Gray fra Det Demokratiske Parti foreslog en stigning til 10 dollars i timen, men byrådets enstemmige beslutning betyder, at han ikke kan nedlægge veto mod beslutningen om de 11,50 dollars, skriver dagbladet Christian Science Monitor.

Fagforeninger over hele USA gennemfører i disse uger en storstilet kampagne for at hæve mindstelønnen alle steder til 15 dollars, hvad der svarer til 82 kroner i timen. Tusinder af ansatte i fast-food-restauranter var i november i strejke over hele landet for dette krav.

 

 

 

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


26. dec. 2013 - 14:41   26. dec. 2013 - 14:45

USA

Anders Fenger
Skribent