03 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

De ukuelige

De ukuelige

Torsdag, 10. juni, 2004, 00:00:00

Unge århusianere arbejder i døgndrift for at sikre unionsmodstanden et godt valg. Blandt redskaberne er ko-hatte og plakatklister

Gæsterne på de udendørs caféer ved Åboulevarden i Århus midtby gjorde store øjne, da de blev mødt af seks-syv unge udklædt som sortbrogede køer. Flere af køerne viftede med overdimensionerede Euro-sedler, andre delte løbesedler ud med et stort grin.
Under kostumerne gemte sig Folkebevægelsens Ungdom Mod EU - også kendt som FBU - der i disse uger kører kampagne for Folkebevægelsens liste N til EU-Parlamentsvalget.
- Aktionen gør opmærksom på det groteske i EU's landbrugsstøtte, der giver 100 gange mere til europæiske køer end til fattige afrikanere. Efter udsendelsen om emnet i Danmarks Radio, har der været meget fokus på landbrugsstøtten, og da jeg snublede over nogle fede ko-hatte i et supermarked, var det oplagt at lave aktionen. 'Er du lige så glad for EU som os' står der på løbesedlen, fortæller 21-årige Esben Majgaard Hansen.
Han er en af de to håndfulde unge, der i øjeblikket arbejder adskillige timer hver dag for at sikre liste N et godt valg. En anden er den jævnaldrende Thomas Mosgaard, der er pædagogmedhjælper. Når de ikke laver aktioner, sætter de plakater op, opdaterer hjemmeside eller skriver læserbreve.

Vi gør folk nysgerrige
- Folk åbner op, når de ser en flok unge komme vadende, klædt ud som køer. De griner lidt og bliver nysgerrige på, hvad der foregår uden at gå i forsvarsstilling med det samme Det med at gøre folk lidt nysgerrige er en metode, vi ofte bruger. Samtidig er landbrugsstøtten et godt emne, fordi alle er enige om, at den er helt hen i vejret, siger Thomas.
FBU i Århus har haft fuld fart på i et par måneder og gjort sig bemærket i bybilledet på mange fronter. Ikke mindst med en velbesøgt koncert med Jøden og Johnny Heftig, der underholdt sammen med kandidaten Ditte Staun.
- Vi er i gang hver eneste dag, og jeg tror virkelig på, at vi får et godt valg. Det er i de sidste dage, vi har mulighed for at påvirke dem, der ikke har bestemt sig endnu. Det så vi også under euro-afstemningen, siger Thomas med overbevisning.

Det begyndte med euroen
Netop folkeafstemningen om euroen satte gang i de to aktivister i 2000.
V kom til et møde om euroen på Skt. Anna Gade skole. Vi var vist ikke helt sikre på, hvad vi mente om den, men allerede samme aften var vi ude med plakater sammen med FBU, og vi har været aktive lige siden, fortæller Esben, der lige nu arbejder som kampagnekoordinator for FBU.
De er begge siden blevet medlemmer af Rød Ungdom i Århus. Både Rød Ungdom og SUF er med i mange af FBU's aktiviteter.
- Under topmøderne i Göteborg og København mødte vi politiets vold og provokationer og lærte en masse om politiets rolle og statens rolle, fortæller Thomas, der stadig har et billede af en svensk betjent, der bliver bidt en politihund, hængende hjemme på væggen.
De kommende dage, skal de to aktivister til Fyn og Sønderjylland for at støtte nye afdelinger af FBU.
- Det er op til valg og afstemninger, FBU lever. Ind imellem daler aktiviteterne. Men lige nu er der mange, der mærker suset ved at være fælles om en kampagne for første gang, og det forsøger vi at støtte op om, fortæller Esben.


Eight Days A Week
En uge med Thomas og Esben:
Tirsdag:
Opdatering af hjemmesiden www.udafeu.dk, hvor de blandt andet uploader musik-filer.
Ophængning af plakater
Bannermaling i Café Oscar i Mejlgade i Århus.
Onsdag:
Aktion om landbrugsstøtte kl. 15
Torsdag:
Forberedelse af offentligt møde sammen med Rød Ungdom og SUF.
Fredag:
To uddelinger af foldere, blandt andet ved Banegården i Århus.
Uddeling af suppe ved domkirken
Lørdag:
Grundlovsdag:
Uddeling af suppe og foldere
Snak med tilhørerne til grundlovsarrangement i Botanisk Have.
Søndag:
Husstandsomdeling af aviser
Mandag:
Valgmøde med Karina Rohr Sørensen (N) og Charlotte Wahlkusch (J) sammen med Rød Ungdom og SUF.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. jun. 2004 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:33

Indland