100 unge fra SiD fik vendt hele verdenssituationen på den årlige sommermission i Kollund.
En uge er gået og indtrykkene har bundfældet sig, siden dette års sommermission løb af stablen sidste weekend.
Omkring 100 unge fra SiD-afdelinger i hele landet havde valgt at bruge en weekend i Kollund for at diskutere fagligt politisk arbejde.
- Der var en del mere alvorlige emner på programmet i år, konkret EU-valget. Der var mere politik, men også sjov og ballade, siger en tilfreds Ida Risom til Arbejderen.
- I modsætning til den opfattelse, man ellers støder på hele tiden, så vil de unge faktisk gerne diskutere politik, fastslår SiD’s landsungdomsudvalgsformand.
Hun tror, at argumentet om, at unge ikke gider diskutere politik, er blevet brugt som en sovepude i fagbevægelsen for ikke at gøre noget. Det vil de unge have lavet om på.
Udover EU-valget var det nærmest ikke til at undgå at diskutere lærlingeforhold og skolepraktik. I den forbindelse var der ikke mange rosende ord til regeringen.
- Man kan kun tage sig til hovedet, når de nu snakker om at genindføre mesterlæren. Der er jo en grund til, at man i sin tid indførte den nuværende uddannelsesform, bemærker Ida Risom, og forklarer, at der tidligere ikke var hånd i hanke med om en lærling fik den fornødne uddannelse hos ”mester” eller blot gik og fejede og ryddede op i hele læretiden.
Ida Risom er sikker på, at deltagerne i årets sommermisssion har fået noget med hjem.
- Der bliver i løbet af sådan en weekend etableret nogle netværk, som helt sikkert kan bruges efterfølgende i det lokale unddomsarbejde.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via
87278