10 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Eskimoer savner is

Eskimoer savner is

Onsdag, 22. december, 2004, 00:00:00

De arktiske eskimoer anklager USA for brud for menneskerettighederne, fordi USA´s udledning af drivhusgasser gør det umuligt at overleve.

55.000 eskimoer, også kaldet inuitter, oplever, at isen bogstavelig talt smelter under deres fødder på grund af den globale opvarmning.
Det truer inuit-samfundenes eksistens i Grønland og ved kystområderne i det nordlige Canada, Alaska og Sibirien.
De anklager derfor nu USA for at overtræde deres menneskerettigheder, fordi USA er ansvarlig for udledningen af 25 procent af verdens drivhusgasser. Førende videnskabelige eksperter og de fleste lande er enige om, at det er drivhusgasser som CO2, der forårsager opvarmningen.
De mest grundlæggende menneskerettigheder er retten til liv, sundhed og ejendom, siger inuitterne.
- Vi er et tilpasningsdygtigt folk, men tilpasningen har sine begrænsninger, sagde Sheila Watt-Cloutier på FN's klima-konference i Buenos Aires. Hun er leder af Inuit Circumpolar Conference, der er anerkendt som repræsentanter for inuit-folket af FN
Konsekvensen af klimaforandringerne mærkes nu for alvor i Arktis, men det kan ses som et advarsels-signal til resten af verden.
På klimakonferencen, som sluttede lørdag, annoncerede inuitterne, at de vil kræve, at den inter-amerikanske kommission for menneskerettigheder, IAHRC, afsiger en dom om, at den vigtigste kilde til udledning af drivhusgasser (USA) er ansvarlig for en forurening, der er uforenelig med kommissionens normer.
IAHRC hører under Organisationen af Amerikanske Stater, OAS, som USA er medlem af.
Selvom IAHRC skulle afsige en kendelse, der fordømmer USA for krænkelse af menneskerettighederne, er det ikke en domstol, som kan sætte magt bag sin kendelse. Og USA ventes ikke at ville føle sig bundet af en afgørelse.
Derfor skal inuitternes tiltag ses som et forsøg på at presse USA til at tage klimaforandringerne alvorligt.
En dom for overtrædelse af menneskerettighederne vil være pinlig for USA, som ynder at fremstille sig som forsvarer af menneskerettighederne overalt i verden.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


22. dec. 2004 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:21

Indland