21 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Lønnen taber til profitten

Lønnen taber til profitten

Fredag, 25. februar, 2005, 00:00:00

Både herhjemme og i udlandet er lønningerne i stilstand, mens virksomhedernes overskud sætter rekord.

Danske lønstigninger ligger ikke længere i top - faktisk ligger Danmark et godt stykke nede i feltet når man ser på de 11 lande, vi normalt sammenligner os med. Det viser den seneste kvartalsstatistik
Det glæder naturligt nok arbejdsgiverne i Dansk Industri, selvom chefkonsulent DI, Jan Storm Thomsen, advarer mod at lægge for meget i tallene fra et enkelt kvartal.
Men der er tale om en generel tendens, bekræfter Jan Storm Thomsen, og henviser til at sidste års lokalforhandlinger førte til et rekordstort antal lønaftaler med nulløsninger.
- Det lader til, at der ude på virksomhederne er sket en tilpasning til den nye virkelighed, som globaliseringen har medført, siger Jan Storm Thomsen, og hentyder hermed til den efterhånden stående arbejdsgivertrussel om at flytte arbejdspladserne til udlandet, hvis ikke lønomkostningerne holdes nede.
At globaliseringen kan påvirke løndannelsen er heller ikke noget, Jan Rose Skaksen, en af de tre økonomiske vismænd, vil afvise.
- Men så er der nærmest tale om en fælleseuropæisk tendens. Vi har jo set eksempler i Tyskland, hvor for eksempel de ansatte på Siemens er gået ned i løn for at bevare arbejdspladserne i landet, siger Jan Rose Skaksen til Arbejderen.
- Men hvor meget det betyder generelt, hvor meget tryk globaliseringen lægger på den generelle løndannelse, det er ikke afklaret. Her spiller det i høj grad ind, om der samtidig også er en lavkonjunktur, som vi jo har haft i de senere år, tilføjer Jan Rose Skaksen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


25. feb. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:21

Indland