23 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Tyggegummi til lavpris

Tyggegummi til lavpris

Lørdag, 05. marts, 2005, 00:00:00

Arbejdsmarkedsrådet i Vejle Amt har netop ændret en afgørelse om Bodum-aktivering og rykkes nu for svar på klage over endnu et aktiveringsprojekt.

- Der er noget uldent ved den her sag.
Formanden for Landsorganisationen af Arbejdsledige (LA), Erling Frederiksen er ikke i tvivl.
Vejle Kommune har ikke rent mel i posen, når det drejer sig om Vejle Produktionshus og samarbejdet med Vejle Lædervarefabrik, mener LA-formanden.
- Uanset den besynderlige samarbejdskonstruktion, så har Vejle Kommune ansvaret for, at det arbejde, som de aktiverede kontanthjælpsmodtagere udfører, ikke er konkurrenceforvridende. Derfor har LA bedt Arbejdsmarkedsrådet vurdere, om det er lovligt, når arbejdsløse i Vejle Kommune bliver sat til at pakke tyggegummi for Gumlink, siger Erling Frederiksen til Arbejderen.
Vejle Kommune sender de arbejdsløse, der henvender sig for at få kontanthjælp, i aktivering på Produktionshuset. Kommunen udbetaler kontanthjælpen, men har intet med produktionen at gøre. Den varetages der imod af Vejle Lædervarefabrik, en selvejende institution drevet af en forening for handicappede.
- De har lavet aftaler med private firmaer om at udføre forskellige opgaver. En af de opgaver går ud på at pakke tyggegummi for Gumlink, og overskuddet fra den produktion går så ned i lædervarefabrikkens kasse, forklarer Erling Frederiksen.
Helt nøjagtigt hvor mange kontanthjælpsmodtagere, der er beskæftiget med at pakke tyggegummi, ved han ikke, men der er omkring 40 arbejdsløse i Produktionshuset, som Vejle Lædervarefabrik betaler leje for til kommunen.
Sagen om Gumlink har oprindeligt sin start i den nu afgjorte sag om Bodum-aktiveringen. Da fagforeningen (på daværende tidspunkt SiD nu 3F) i foråret 2003 bad Arbejdsmarkedsrådet i Vejle Amt om at vurdere Bodum-aktiveringen i Egtved og Fredericia Kommune, opdagede LA, at fagforeningen havde glemt at bede Rådet kigge på Bodum-aktiveringen på Vejle Lædervarefabrik. I den forbindelse fik LA nys om, at også tyggegummi-giganten Gumlink fik udført arbejde af folk i tvangaktivering.
I mandags indrømmede Arbejdsmarkedsrådet i Vejle Amt, at Bodum-aktiveringen, i Egtved og Fredericia var ulovlig. En afgørelse, som arbejdsmarkedsrådene i andre amter med Bodum-aktivering er nået frem til for længst, mens man i Vejle indtil mandag insisterede på, at det var lovligt.
Nu har LA bedt Arbejdsmarkedsrådet om en stillingtagen til Gumlink-aktiveringen.
- Efter at have rykket for en status i den sag, modtog LA brev fra Rådet i Vejle den 24. februar. I det står der, at Rådet har bedt Konkurrencestyrelsen om bemærkninger i sagen, slutter Erling Frederiksen, der krydser fingre for, at den sag ikke tager to år, som det var tilfældet med Bodum-sagen.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. mar. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:21

Indland