CO-Industri og Dansk Industri vil sikre, at diskussionerne på virksomhederne om EU-traktaten ¤¤kan foregå på et oplyst grundlag¤¤.
Dansk Industri, DI, og CO-Industri, er gået sammen for at sikre 'en omfattende informationsindsats om indholdet i EU`s forfatningstraktat'. Under titlen Europa på arbejde har de to organisationer etableret en fælles kampagne og et sekretariat, som skal bistå ledelses- og tillidsrepræsentanter med at få debatten ud på arbejdspladserne.
- Grundtanken er, at vi kan påvirke debatten ved at lade lokale tillidsrepræsentanter påvirke debatten, siger Thomas Møller Sørensen til Arbejderen. Som repræsentant fra Dansk Industri er han projektchef i Europa på arbejde.
- Virksomheder og medarbejdere har en fælles interesse i EU`s forfatningstraktat. Derfor står CO-Industri og DI sammen om denne informationsindsats, så diskussionerne på virksomhederne kan foregå på et oplyst grundlag, siger projektchefen.
Kampagnen går i luften onsdag den 25. maj, hvor statsminister Anders Fogh Rasmussen deltager på et morgenmøde på virksomheden Coloplast i Humlebæk.
I juni følges op med otte møder rundt omkring i Danmark for ledelses- og tillidsrepræsentanter. Her vil Lykke Friis, europapolitisk chef i Dansk Industri, 'fortælle om de nye spilleregler for Europa' og otte gæstetalere fra toppen af dansk politik, som alle anbefaler et ja til traktaten, 'vil medvirke til at gøre mødet til noget ganske særligt'.
- Vi lægger ikke skjul på, at DI og CO-Industri anbefaler at stemme ja til traktaten. De otte møder er informationsmøder for ledelses- og tillidsrepræsentanter på virksomhederne, så der har vi selvfølgelig valgt de politikere, som vi synes er relevante, siger Thomas Møller Sørensen.
Møderne skal først og fremmest bruges til at informere om hvad afstemningen drejer sig om og inspirere ledelse og tillidsrepræsentanter til at igangsætte lokale aktiviteter. Her vil der dog også være plads til nej-sigere, forsikrer Thomas Møller Sørensen.
- Der er intet er til hinder for, at nej-siden også kan komme til orde i regi af Europa på arbejde'. Hvis man ude på virksomhederne efterspørger både ja- og nej-sigere, hjælper vi gerne med det, siger Thomas Møller Sørensen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278