28 Feb 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Motion i overenskomsten

Motion i overenskomsten

Tirsdag, 02. august, 2005, 00:00:00

Formanden for forhandlingsfællesskabet KTO, Dennis Kristensen, vil sætte sundhed på dagsordenen så de 650.000 offentlig ansatte vil få retten til daglig motion ind i overenskomsten efter samme princip som en frokostpause

- Det vil blandt andet være forebyggende i forhold til ryg- og bevægeapparat eller museskader, siger Dennis Kristensen. Han mener, at når man bliver slidt ned i arbejdstiden skal man også have mulighed for at forebygge nedslidning i arbejdstiden.
Netop de offentlig ansatte har en række job der tærer hårdt på helbredet. Ikke mindst medlemmerne af FOA hvor Dennis Kristensen også er formand.
De kommunale arbejdsgivere er positive over for udspillet, påpeger Kjeld Hansen borgmester i Herlev.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. aug. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:07

Indland