Når man bliver opkøbt af et selskab i USA, skal man rette sig efter USA`s lovgivning, fortæller Radiometers direktør
- Ja, det er rigtigt. Når man bliver et amerikansk datterselskab eller opkøbt af et selskab i USA, skal man rette sig efter USA`s lovgivning.
Radiometers administrerende direktør er klar i sit svar. Han bekræfter, at virksomheden måtte stoppe sit salg til Cuba da amerikanske Donaher overtog det danske elektronikfirma i 2004.
Peter Kürstein påpeger over for Arbejderen, at det kun var en mindre sag for Radiometer, og han gjorde ikke noget for at bevare servicekontoret i Havanna og det cubanske sundhedsvæsen som kunde.
For Cuba var det imidlertid et mærkbart slag, at USA`s blokade pludselig forhindrede landet i blandt andet at købe blodgasmålere hos Radiometer i Danmark. Det var 35 års handelsforbindelse, som stoppede, og det koster Cuba 200.000 dollar ekstra om året når udstyret skal indkøbes andre steder, fremgår det af en rapport til FN. Heri oplyser Cuba om snesevis af tilfælde, hvor USA`s blokade rammer Cubas handel med tredjelande.
USA`s blokade mod Cuba skal til afstemning i FN`s generalforsamling på tirsdag.
- Der er ikke taget nogen formel beslutning endnu om, hvordan Danmark stemmer. Men hvis resolutionen lyder som tidligere år - og det gør den vist - så er det forventningen, at Danmark sammen med resten af EU-landene stemmer for resolutionen, siger Erik Høeg fra udenrigsministeriet til Arbejderen.
Sidste år stemte 179 lande for resolutionen, som over for USA påpeger 'nødvendigheden af at ophæve blokaden' mod Cuba. USA, Israel og Marshall-øerne stemte imod.
Udenrigsminister Per Stig Møller har tidligere udtalt, at Danmark ikke har nogen blokade mod Cuba. Erik Høeg i udenrigsministeriet vil ikke umiddelbart udtale sig om modsætningen mellem Per Stig Møllers erklæring og det faktum at Radiometer har måttet stoppe sit salg til Cuba på grund af USA`s blokade.
Århus-virksomheden Sabroe stoppede sidste år tilsvarende salget af 14 kompressorer til en cubansk mejerikæde da Sabroe blev opkøbt af amerikanske York.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278