06 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Liste Ø afviser havnetunnel

Liste Ø afviser havnetunnel

Torsdag, 10. november, 2005, 00:00:00

Færre biler og flere billige lejeboliger er budskabet, som skal sikre Enhedslisten fortsat fremgang i København

Enhedslisten stiller i København op med et hold på 28 kandidater - lige nok til netop at få flertal i Borgerrepræsentationen, hvis antallet af stemmer rækker til det.
Spidskandidaten på Enhedslistens liste Ø, Mikkel Warming, er ikke i tvivl om, hvad opgaven er for de rød-grønne på de bonede gulve.
-Vi skal holde drømmen, om at tingene kan være anderledes, i live. Vi forsøger at opnå forbedringer her og nu, og samtidig arbejde med mere langsigtede rød-grønne perspektiver. Og så har vi et godt samarbejde med fagbevægelsen og græsrødderne udenfor Borgerrepræsentationens tykke mure, fastslår Mikkel Warming overfor Arbejderen.
Men det er ikke drømme det hele. Ind imellem lykkes det faktisk at få afværget nedskæringer.
-Vi fik forhindret, at en række små medborgerhuse blev lukket. Vi har sikret grønne områder. Enhedslisten har sikret, at modersmålsundervisningen - som et af de meget få steder i landet - er blevet bevaret. Vi satte også fokus på, at det var muligt at bo i de dyre lejligheder ved Havnen uden at betale skat i København. Efter flere års tovtrækkeri lykkedes det at få vedtaget, at alle boliger i København skal være helårsboliger, fortæller Mikkel Warming.
Men der er stadig meget arbejde at gøre: Fremover vil Enhedslisten især arbejde for flere billige boliger og mindre privatbilisme.
Hvert år dør mellem 300 og 500 mennesker af bilernes partikelforurening. Alligevel vil et stort flertal i Borgerrepræsentationen bygge en havnetunnel til 22 milliarder kroner.
- Når det bliver nemmere at komme helt ind til byen, så vil der automatisk komme flere biler. Derfor skal havnetunnelen stoppes, og pengene skal bruges på den kollektive trafik, så den bliver billigere og et reelt alternativ til bilismen, siger Mikkel Warming.
Penge skal der også bruges på boliger, så København kan bevares som en mangfoldig by med mange forskellige slags mennesker.
- Det nuværende boligmarked i København er dybt asocialt. Befolkningen skal blandes, så vi modvirker, at der opstår fattige og rige ghetto`er. Det skal ske ved at kommunen sætter gang i mere boligbyggeri. Det skal være leje og ikke eje, så også de fattige får mulighed for at bo i København. Kommunen kan eksempelvis også kræve råderet over tyve procent af boligerne, hver gang en privat investor bygger nye lejligheder.
I dag har Enhedslisten fem pladser i Borgerrepræsentationen. Det er også blevet til en post som uddannelses- og ungdomsborgmester. Ved sidste valg opnåede Liste Ø 8,1 procent af stemmerne. De rød-grønne håber på fremgang igen ved dette valg, men tør ikke spå om hvor meget.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. nov. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:04

Indland