Kun hver fjerde, der stiller op til en borgmesterpost, kan godkendes af ungdommen.
I går vendte en bus propfuld af unge fra seks landsdækkende uddannelsesorganisationer hjem fra en tur til 35 byer over hele landet.
Med sig i bussen havde de unge en kontrakt, som indeholder otte konkrete krav til forbedringer af ungdommens vilkår. Alle kandidater, der skriver under, får de unges stempel og bliver godkendt af eleverne fra folkeskolerne, de tekniske skoler, handelsskolerne, gymnasierne og LO Ungdom, som 'Ungdomsgodkendt borgmester-kandidat'.
Samtlige cirka 460 borgmesterkandidater har fået tilbudt at underskrive kontrakten med de unge. Men kun hver fjerde vil skrive under på, at de vil arbejde for de unges krav, hvis de bliver valgt.
- Selvom kun en fjerdedel har skrevet under, så er vi godt tilfredse med, at det er lykkedes os at få sat vigtige ungdomsemner på dagsordenen, og at en række politikere har lovet os, at de vil arbejde for vores krav efter valget. Men især partierne til højre i Folketinget har ikke skrevet under. Deres begrundelserne er forskellige: Nogle vil ikke bindes op på konkrete løfter til ungdommen, mens andre melder ærligt ud, at de er direkte uenige i et eller flere af kravene, fortæller Uffe Lembo, formand for gymnasieelevernes sammenslutning (DGS) til Arbejderen.
Eleverne vil blandt have de kommende borgmestre til at forpligte sig til at arbejde for:
Flere praktikpladser, investeringer i undervisningsmaterialer- og lokaler, billigere offentlig transport til unge og sund mad.
-Uanset om borgmestrene vil skrive under på dem eller ej, så er det krav som er nødvendige at gennemføre, hvis man vil styrke vores uddannelser, fastslår Uffe Lembo.
Mens bussen jagtede borgmester-kandidater, satte andre unge sig op i en skraldespand udenfor Nørreport Station i København i protest over nedslagtningen af praktikpladser.
En af dem, der sad i skraldespanden, var Carsten Dannemann Hansen.
-Jeg har søgt praktikplads som industrielektriker hos 350 virksomheder og besøgt cirka 100 virksomheder personligt, uden held
Jeg fik tilbudt en praktikplads i Sønderborg, men den måtte jeg droppe fordi jeg ikke kunne få en ungdomsbolig i byen. I
dag er jeg arbejdsløs, fortæller han til Arbejderen.
De forbipasserende tog godt imod de unge. Mange stoppede op for at få mere at vide. Andre ville vide, hvilke kandidater der havde skrevet under på de unges krav.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278