Trods stor fremgang lykkedes det heller ikke denne gang for Enhedslisten at komme i byrådet i Aalborg.
2530 stemmer og det flotteste valg nogensinde var ikke nok til at sikre Enhedslisten i Aalborg en plads i byrådet. Stemmetallet svarer til 2,6 procent af stemmerne.
-For at være helt sikre på et mandat skulle vi have haft 3,2 procent af stemmerne. Det fik vi desværre ikke denne gang, konstaterer Susanne Flydtkjær, Enhedslistens spidskandidat.
Hun havde på den ene side håbet på, at liste Ø fik en plads i byrådet, men på den anden side hele tiden været bevidst om, at der ikke var nogen garanti. Midt i skuffelsen over ikke at blive valgt tillader hun sig at glæde sig over en i øvrigt vellykket valgkamp fra listens side.
-Vores valgkamp kunne næsten ikke være bedre. Vi er gået frem fra cirka 1600 stemmer ved sidste valg og har ført en aktiv og flot valgkamp med næsten dobbelt så mange kandidater som ved sidste valg, siger Susanne Flydtkjær til Arbejderen.
Eller som Per Clausen sagde i sin velkomst til Enhedslistens valgarrangement i Socialisternes Hus i Aalborg på valgaftenen:
-Vi har delt dobbelt så mange foldere ud og af dobbelt så god kvalitet som ved sidste valg. Aftenen vil vise om det også slår igennem i stemmetallet.
Susanne Flydtkjær tilføjer, at det er blevet til et hav af valgmøder, hvor Enhedslisten har formået at komme frem med sin politik og også har fået lov at komme til orde med ganske få undtagelser.
-Derimod har det helt tydeligt været sværere at trænge igennem medierne. Selv med sager der har et mere eller mindre skandalepræg. Det siger bare noget om, at det er det lange seje træk, der skal til. Det er ikke nok at føre valgkamp i tre uger op til et valg.
Valgresultaterne i Aalborg og Nordjylland vidner om, at der er stemt på det sikre. Det er de store partier, der har tiltrukket vælgerne. Enhedslisten stillede op i otte af 11 nordjyske kommuner og i mange af dem for første gang. Listen kom ikke ind nogen steder.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278