12 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Når Østaftalen udløber...

Når Østaftalen udløber...

Lørdag, 10. december, 2005, 00:00:00

Arbejdsgiveres misbrug af billig udenlandsk arbejdskraft er kommet for at blive -fvi må indstille os på en permanent indsats, lød det på FMU-landsmødet

Arbejdsgiveres misbrug af østeuropæisk arbejdskraft er sandsynligvis langt mere omfattende, end fagbevægelsen hidtil har antaget. Og det er et problem, der er kommet for at blive.
Det kom frem på Fagbevægelsen Mod Unionens landsmøde torsdag, hvor FMU`s Klaus Lorenzen og Palle Bisgaard fra TIB Københavns bygningsgruppe lagde op til en temadiskussion om fagbevægelsen og østarbejderne.
Klaus Lorenzen lagde ikke skjul på, at han personligt ikke var voldsomt begejstret for at 'invitere politikerne indenfor' med østaftalen.
Omvendt har Østaftalen givet nogle håndtag til at skaffe oplysninger og til at forpligte de offentlige myndigheder til at gøre noget ved sagen, medgiver Klaus Lorenzen.
- Men det er ikke slået voldsomt igennem i embeds-apparatet, at de skal være aktive medspillere. Vi må se i øjnene, at fagbevægelsen må tackle det problem med over 100 år gamle faglige kampskridt: Ved at etablere konflikt og sympatikonflikter mod virksomheder, der ikke har overenskomst. I øvrigt uanset om det er østeuropæisk eller dansk arbejdskraft.
-Det er voldsomt ressourcekrævende, det ved jeg godt. Både forbund og afdelinger må sætte mange ressourcer af til det. Men er vi ikke dybest set her, sådan lidt held i uheld, tvunget tilbage til det, der faktisk er kerneopgaven for fagbevægelsen: At pumpe cyklen og tage ud og besøge arbejdspladser. Det er en opgave, vi har forsømt, siger Klaus Lorenzen.
- Det her bliver en permanent opgave. Ikke bare de næste fire-fem år. Men fremover.
Den langsigtede løsning på problemet kommer først, når de østeuropæiske bygningsarbejdere får et lønniveau, der ligner det danske, mener Klaus Lorenzen.
-Og de er jo på vej, med en lønstigning på godt ti procent i Polen og de baltiske lande.
Men selv en lønudligning med de østeuropæiske lande løser ikke hele problemet, skynder Klaus Lorenzen at understrege.
- Forhandlinger med WTO og lignende vil nok føre til, at portene åbnes for andre lande uden for EU til at udføre arbejde i Danmark.

12 gange så mange
Palle Bisgaard, formand for TIB Københavns Bygningsgruppe, deler ikke helt Klaus Lorenzens optimisme, hvad angår fagbevægelsens evne til at sejle op mod misbruget af billig udenlandsk arbejdskraft.
-I går aftes tjekkede jeg lige, hvor mange anmeldte sager vi har haft i de seneste otte måneder:

97 byggepladser er blevet anmeldt for at beskæftige østeuropæisk arbejdskraft. I BAT-kartellet er tallet 1400. Vi plejer at gange det antal med fire, fordi vi regner med, at kun hver fjerde sag bliver anmeldt. Men de oplysninger, vi har fået på det seneste om to virksomheder, Nova Bau og TRIO Huse, viser, at der ikke er fire mand ansat i Nova Bau, men mindst 40. TRIO har vi kun spottet med fem-seks mand i arbejde. Men nu ved vi, at der eksisterer en liste med 76 mand. Så noget tyder på, at vi skal gange de 5-6000 med ti eller 12.

Ukrainske håndværkere i Polen
Desuden tyder meget på, at flere af de polakker, der arbejder i Tyskland, i den kommende tid vil søge mod nord, fordi lønningerne i Tyskland nu er så langt nede, fortæller Palle Bisgaard.
- Og de kan ikke søge tilbage til Polen, for her bliver de underbudt af håndværkere fra Ukraine og Hviderusland!
Så det kan godt være, at samfundet bliver rigere, men dem, der laver arbejdet, bliver fattigere og fattigere, vurderer Palle Bisgaard.
-Derfor må vi gå i krig med det tabu, der ligger om det at gå imod arbejdskraftens frie bevægelighed. Det kan godt være, der skal være mulighed for bevægelighed i arbejdskraften. Men fri bevægelighed -det er altså ikke en god ting. Hvis vi ikke ønsker en total deregulering, må vi stille krav om, at de regler og overenskomster, der er i de enkelte lande, også skal gælde for gæsterne.
- Jeg oplever tit, at fagforeningsfolk, der ellers har støttet EU hele vejen igennem, giver udtryk for det samme, når jeg har dem på tomandshånd.

Forbud mod fællesskab
Jens Borking, TIB 27, mener, at det er på tide, at fagbevægelsen tager stilling til, hvad der skal ske, hvis EF-domstolen nedlægger forbud mod at konflikte for nationale overenskomster, sådan som der bliver lagt op til i den svenske Vaxholm-sag.
- Svensk LO har meldt klart ud, at så er grundlaget for svensk EU-medlemskab skredet. Det må vi også kræve, at vores LO gør.
EU lægger op til et opgør med friheden til at optræde i fællesskab, advarer Jens Borking.
- Hvis vi ikke passer på, går det samme vej som i Australien, hvor de er ved at indføre en lovgivning, der direkte kriminaliserer faglig kamp, og betyder oprettelse af et fagforeningspoliti, der kan idømme bøder, hvis man ikke stikker sine arbejdskammerater. Prøv at læs den dom som en engelsk domstol har afsagt mod de finske søfolk i Viking-rederiet. Den kriminaliserer også deres ret til at slås for deres overenskomst. Fagbevægelsen må melde klart ud, understreger Jens Borking.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


10. dec. 2005 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:04

Indland