Terror-lovene blev brugt af Danmarks største gen-importør til at stække Greenpeaces kritik af gensplejset foder
Aktivisterne skal ned og Greenpeace skal retsforfølges som organisation!
Omtrent sådan lød ordren fra selveste direktøren i Dansk Landbrugs Grovvareselskab (DLG), da Greenpeace-aktivister i oktober 2003 var kravlet op på landbrugets hovedkvarter ved Axelborg i København og hængt et banner ud i protest mod gensplejsning.
Under gårsdagens behandling af terrorsagen mod Greenpeace fortalte anklageren i sagen, at det var Danmarks største importør af gensplejset foder, DLG, der krævede miljøorganisationen straffet som organisation, sådan som terrorlovene giver mulighed for.
Mads Christensen, kampagnekoordinator i Greenpeace, er dybt rystet over, at terrorlovene bliver brugt som et vigtigt våben i hænderne på store virksomheder mod miljøorganisationer.
- Det er dybt betænkeligt, at et firma som DLG kan bruge terrorlovene til at forsøge at stoppe alle andre, der har et anderledes syn på GMO`er end lige DLG selv. Terrorlovene betyder, at vi som organisation kan blive straffet for aktioner som vores aktivister har lavet og taget ansvaret for. Selvom vores aktivister allerede har betalt en bøde skal Greenpeace også dømmes. Det varsler skræmmende perspektiver for elevbevægelsen og for fagbevægelsen, advarer Mads Christensen.
Der falder endelig dom i Greenpeaces ankesag på torsdag klokken 13.00 i Østre Landsret. Greenpeace blev i juni 2005 - som den første organisation nogensinde - dømt efter terrorloven. Greenpeace blev idømt en bøde på 30.000 kroner og fik derudover beslaglagt dyrt klatreudstyr.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278