21 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Eksklusivlov fremsat

Eksklusivlov fremsat

Lørdag, 04. februar, 2006, 00:00:00

Beskæftigelsesministeren har fremlagt forslag, der skal forbyde eksklusivaftaler på det danske arbejdsmarked

Torsdag blev Folketinget præsenteret for beskæftigelsesministerens forslag til lov imod eksklusivaftaler. Eller som det også kaldes 'forslag til lov om ændring af lov om beskyttelse mod afskedigelse på grund af foreningsforhold.'
Forslaget kommer tre uger efter, at Menneskerettighedsdomstolen i Strasbourg erklærede eksklusivaftalerne på det danske arbejdsmarkedet for at være i strid med menneskerettighederne.
- For at leve op til dommen, og dermed bringe retstilstanden i overensstemmelse med Den Europæiske Menneskerettighedskonvention, er det nødvendigt at ændre foreningsfrihedsloven, forklarer Claus Hjort Frederiksen lovteksten.
Arbejdsgivere får forbud mod at stille krav om, at en ansøger til et job er medlem eller ikke medlem af en fagforening. Som ved ansættelsen må det foreningsmæssige tilhørsforhold heller ikke ligge til grund for en fyring, påpeger Claus Hjort Frederiksen.
Desuden forbyder lovforslaget, at kollektive aftaler indeholder eksklusivbestemmelser. Det gælder både nye aftaler og eksisterende aftaler.
Ulovliggørelsen af eksklusivaftaler kommer til at gælde alle eksklusivbestemmelser, der findes på arbejdsmarkedet, også for tandlæger, fysioterapeuter, advokater og andre liberale erhverv.
Problemet med at ophæve eksklusivbestemmelserne i netop de liberale erhverv har rejst nogle helt specifikke problemstillinger. Justitsministeriet er derfor sat til at finde modeller for, hvordan man løser problemet med at fjerne pligten til at være medlem af advokatsamfundet og så samtidig beholder muligheden for kontrol af og tilsyn med advokaterne. Når det foreligger vil Beskæftigelsesministeriet udarbejde et lovforslag, der hvis alt går efter planen, fremsættes i Foketinget til efteråret.
Lovforslaget, som blev fremlagt i torsdag, er sendt i 14 dages høring. Der er endnu ikke fastsat dato for Folketingets førstebehandling af forslaget.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. feb. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:01

Indland