21 Mar 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Folk på gaden for tolerance

Folk på gaden for tolerance

Lørdag, 04. februar, 2006, 00:00:00

En række manifestationer i denne weekend skal vise, at der også findes kræfter i Danmark, der går ind for tolerance og respekt.

I en tid som denne er der brug for, at vi holder hovedet koldt og ikke lader os ride med på en bølge af had eller hævn.
Med de ord opfordrer initiativet 'Nørrebro - plads til forskellighed' bydelens borgere til at møde op på Blågårds Plads klokken 12 i dag.
- Vi ønsker med manifestationen at hylde mangfoldigheden, respekten og tolerancen. Vi ønsker at sende et klart signal om, at vi, på trods af vores forskelligheder, holder sammen og respekterer hinanden, siger Khaled al Subaihi fra borgergruppen.
På Nørrebro bor der mange muslimer. Fatimah bor dør om dør med Michael, og normalt går det uden de store problemer. Brokvarteret har før vist, at de er i stand til at stå sammen, når kræfter udefra forsøger at splitte sammenholdet. Og skulle gerne gøre det igen, lyder det fra arrangørerne.
- Vi har taget initiativet for at tage eventuelle problemer i opløbet. Det her er meget følsomt, og det er tydeligt, at alle bekymrer sig om, hvad det kan ende med. Derfor skal vi gerne have mange på gaden og vise vores boligområde i hele sin mangfoldighed, siger Gitte Rasmussen, en anden af initiativtagerne, til Arbejderen.
Hun håber, at arrangementet kan være med til at sende et signal om, at Nørrebro lægger afstand til den polarisering, som nogen ønsker.
Også flere andre steder demonstreres der for tolerance i denne weekend. På Frederiksberg inviterer 'en lang række muslimske, humanistiske og politiske organisationer og enkeltpersoner' til fredelig aktion på Solbjerg Plads klokken 12.30 i dag.
En halv time senere danner Hillerød station rammen om en 'bred antiracistisk demonstration', indkaldt af en række politiske ungdomsorganisationer.
'Initiativet håber at se en masse møde op til en mangfoldig demonstration som alternativ til den fremmedfjendske retorik som Dansk Fronts demonstration repræsenterer', står der i opfordringen til at møde op. Dansk Front har kaldt til anti-muslimsk march i Hillerød samme dag.
I går dannede Rådhuspladsen i Århus rammen om 'en manifestation for kulturel mangfoldighed - mod racisme og fremmedhad.' Bag det initiativ stod en gruppe unge fra efterskoler og gymnasier i Århus-området.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


04. feb. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 19:01

Indland