Ole Jensen, der er ansat i FOA, og med i ledelsen af Fagbevægelsen mod Unionen, har rejst en debat i faglige kredse om østaftalen
Han opfordrer til, at fagbevægelsen dropper aftalen, når den skal fornys, pr. 1. maj i år.
- Det har vist sig, at østaftalen ikke spiller nogen rolle for størstedelen af arbejderne fra Østeuropa, siger Ole Jensen til internetsiden eu-fagligt.dk.
- De fleste kommer som udstationerede, og vi ser en trafik, hvor danske virksomheder laver østfilialer til lejligheden for at omgå reglerne. Det er blår i øjnene at tro, at østaftalen sikrer noget som helst.
Ole Jensen opfordrer til, at fagbevægelsen nu tager fat om nældens rod og finder ud af, hvad der skal til for at matche den nye situation, som har udviklet sig med arbejdskraftens frie bevægelighed over landegrænserne i EU.
- Udvidelsen kræver, at fagbevægelsen styrker de gamle dyder. De nye kolleger skal organiseres, og vi skal sikre overenskomster med de udenlandske virksomheder, som arbejder her. Blokader og sympatiblokader skal vi i offentligheden gøre til accepterede skridt for at sikre mod underbetaling. Arbejdsretten har jo endda for nylig godkendt, at fagbevægelsen kan varsle udvidet blokade, hvis der arbejder firmaer uden overenskomst på en arbejdsplads. Den ret skal bruges, siger han.
- Det ville også styrke mulighederne, hvis fagbevægelsen - ligesom i Sverige - fik ret til at få oplysninger og komme ind på arbejdspladserne - også selvom der ikke aktuelt er medlemmer organiseret der.
Endelig opfordrer Ole Jensen til en effektiv registrering af alle de, som arbejder her i landet.
- Told og Skat ville være et effektivt sted at registrere alle, der kommer og arbejder her. Og en sådan registrering - f.eks. af ansættelsesbrevet - skulle den lokale tillidsrepræsentant eller fagforening have adgang til, slutter han.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278