Nu får statsministeren chancen for - på skrift - at forklare forløbet, og regeringens håndtering, af Muhammed-sagen
Regeringens ansvar for, at krisen om Muhammed-tegningerne er kørt af sporet, er meget større, end det hidtil er kommet frem.
Det mener Enhedslistens udenrigspolitiske ordfører, Frank Aaen, der nu kræver uddybende, skriftlige forklaringer.
- Statsministeren følte det bekvemt at gøre krisen til et spørgsmål om ytringsfrihed i stedet for at diskutere problemets kerne, nemlig stramningerne i dansk udlændingepolitik der diskriminerer udlændinge, når det gælder eksempelvis økonomisk hjælp fra det offentlige og ægtefællesammenføring. Derfor udlagde han henvendelsen fra de 11 arabiske ambassadører, som om de krævede, at han skulle gribe retsligt ind overfor Jyllands-Posten. På den måde snoede han sig uden om debatten og afviste at mødes med ambassadørerne, siger Frank Aaen til Arbejderen. Ambassadørerne henvendte sig til Fogh i oktober sidste år og bad forgæves om et møde med regeringen.
I oktober, november og december blev regeringen af flere kilder - blandt andet den danske ambassadør i Egypten - advaret om, at situationen kunne løbe ud af kontrol. Alle meldinger blev overhørt og regeringen foretog sig intet.
Frank Aaen har stillet i alt 15 spørgsmål til statsministerens om hans håndtering af sagen om Muhammed-tegningerne.
Statsministeren skal blandt andet svare på, hvad regeringen foretog sig, da det kom frem, at afslaget på en dialog med de 11 ambassadører var ved at udvikle sig til bredere protester.
- Formålet er at få slået fast, at regeringen har et ansvar for forløbet. Regeringen må erkende, at krisen vil være varig, så længe man fortsætter sin nuværende, stramme udlændingepolitik. Det handler ikke om at være bagudskuende, men om at være fremadrettet. Siden ambassadørerne henvendte sig, har regeringen desværre afvist at tage denne debat, fordi man ikke ønsker at sætte spørgsmålstegn ved sit parlamentariske grundlag, Dansk Folkepartis, holdning til udlændinge, beklager Frank Aaen.
Mens Frank Aaen har haft travlt med at finde på spørgsmål, der kan fastholde presset på regeringen, har Socialdemokraterne været anderledes tavse. I sidste uge faldt vælgernes dom: Ifølge en Vilstrup-meningsmåling står partiet til at tabe seks mandater ovenpå håndteringen af Muhammed-tegningerne.
- Socialdemokraterne har ikke haft en klar linje. I stedet har de accepteret filosofien om en 'national borgfred'. Det har været ødelæggende for debatten. Nu falder straffen. Det er klart, at det får konsekvenser, hvis man på den ene side siger man bakker op om regeringen, og på den anden side indimellem kommer med kritik. Så opstår der jo tvivl om, hvad Socialdemokratiet egentlig mener i en så vigtig situation, konstaterer Frank Aaen.
Han foreslår, at der igangsættes en uvildig undersøgelse. Både Socialdemokraterne, SF og Radikale bakker op om det krav.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278