16 Aug 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Savner at have fingrene i alt

Savner at have fingrene i alt

Torsdag, 22. juni, 2006, 00:00:00

Skiftet fra formandsstolen i det daværende SiD i Skørping til stolen på 1. sal i 3F`s bygning i Aalborg har ikke været helt nemt, indrømmer den 39-årige Allan Busk

- I det store og hele er jeg nu godt tilfreds.
Udsagnet kommer fra Allan Busk, formand for den grønne gruppe, én af seks branchegrupper under 3F Aalborg.
Skiftet fra formandsstolen i det daværende SiD i Skørping til stolen på 1. sal i 3F`s bygning i Kjellerupsgade i Aalborg har ikke været helt nemt, indrømmer den 39-årige fagforeningsmand.
Det var svært at komme fra en arbejdsplads med fem ansatte til en arbejdsplads med 88 hoveder og en enorm omvæltning ikke længere at have 'fingrene i alt'. Efter 18 måneder har Allan Busk endnu ikke helt vænnet sig til forskellen.
- I starten var det nærmest helt uhyggeligt ikke at have styr på det hele. I Skørping kendte jeg vel 80 procent af afdelingens 900 medlemmer, som kom fra mange forskellige brancher. Jeg havde en tæt kontakt til kommunen og det politiske system. Her i byen kender jeg kun en brøkdel af de cirka 1.000 medlemmer i min egen gruppe, og jeg har stort set ingen kontakt til lokalpolitikerne. Og sådan tror jeg, det er med 3F som helhed, siger Allan Busk.

3F og politikerne
Han trækker vejret gennem en smøg, mens han højlydt ærgrer sig over, at 3F ikke har samme indflydelse som i Skørping. Her var det mere reglen end undtagelsen, at lokalpolitikerne tog kontakt til fagbevægelsen, før der blev truffet afgørende politiske beslutninger.
- Jeg savner den tætte sammenhæng mellem det faglige og politiske arbejde og kunne godt tænke mig, det blev bedre her i Aalborg. Men skal vi have større indflydelse, skal vi forstå at gøre os mere synlige i medierne og forholde os til stort som småt, der har betydning for vores medlemmer.

Andre fordele
Der er dog også fordele ved at være blevet en del af en stor afdeling, som 3F Aalborg.
- I Skørping var vi to personer, der tog os af alle faglige sager, uanset overenskomstområde. Nu kan jeg koncentrere mig om det grønne område. Er der noget, jeg ikke selv kan løse eller finde svar på, så har jeg utroligt mange kompetente kolleger dør om dør, som jeg kan spørge og sparre med i dagligdagen. Jeg håber da, at det giver pote i forhold til de medlemmer, jeg får henvendelser fra.
- Det er også spændende pludselig at have flere faste arbejdspladser som AKAFA, Kartoffelmelsfabrikken, Zoologisk Have og minkfodercentralen Limfjorden. De har indtil flere tillids- og sikkerhedsrepræsentanter i modsætning til de små arbejdspladser, jeg har været vant til, hvor der mange gange ikke var nogen af delene. Det giver nogle andre muligheder i det faglige arbejde, men også en anden kontakt til arbejdspladserne.

Ud over rampen
Allan Busk synes der stadig går for meget tid med administration og møder. Det er dog blevet bedre.
- Det er klart, at mødeaktiviteten internt i huset er droslet ned i takt med, at tingene kommer på plads. Og vi er da også begyndt at komme mere ud på arbejdspladserne. Der er også nok at tage fat på. I den grønne gruppe har vi en særlig opgave i at sikre, at kommunen behandler folk i ikke ordinære stillinger ordentligt. Det er et område det kan være svært at holde styr på, men vi forsøger.
Allan Busk har store forventninger til det medieudvalg, som 3F lige har nedsat.
- Det skulle gerne hjælpe til, at vi kommer ud med vores historier. Der er for mange, der ikke ved, hvad vi står for og kan. Det kan kun blive bedre, siger formanden for medieudvalget.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


22. jun. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:57

Indland