19 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Ingen job til Jens Dam

Ingen job til Jens Dam

Lørdag, 01. juli, 2006, 00:00:00

Fredagens møde med Bornholms Kommune gav ingen job til Jens Dam, der blev bortvist fra et aktiveringsprojekt efter kritiske læserbreve i lokalpressen

Det var en skuffet Jens Dam, der i går formiddag kom ud fra et møde med Bornholms Kommune.
- Gunnar og jeg havde håbet på, at der var et regulært job i udsigt. Om ikke andet, så som en gulerod efter nogle måneders aktivering eller arbejdsprøvning. Men de ville kun tilbyde det tre-dages hygiejnekursus, jeg burde have haft, da jeg startede på projekt Grøn Catering. Og så et forløb på erhvervsskolen, der hedder 'Fra jord til bord'. Men igen uden udsigt til job, fortæller Jens Dam til Arbejderen.
Jens Dam og Gunnar Larsen, formand for 3F Bornholm, var sammen taget til mødet i håb om, at kommunen kunne stille Jens Dam et regulært job i udsigt, efter at han for 14 dage siden var blevet bortvist fra aktiveringsprojektet Grøn Catering på grund af kritiske læserbreve i lokalpressen.
- På mødet blev jeg opfordret til at være aktivt jobsøgende. Men jeg har søgt masser af job, hvad jeg også sagde til dem. De spurgte så, hvad jeg selv troede var årsagen til at jeg ikke har fundet noget. Underforstået, at det er min egen skyld, når jeg offentligt tager afstand fra tvangsaktivering, siger Jens Dam.
- Men det får mig ikke til at opgive min modstand. Jeg vil bekæmpe det åndssvage tvangsaktiveringssystem, indtil jeg ligger under mulde, slår Jens Dam fast.
Kommunen stak ham også i næsen med en årgammel læsetest, der angiveligt skulle vise, at han læser dårligt og har 'nedsat arbejdsevne-hukommelse'.
- Gunnar Larsen sagde, at hvis de er i tvivl om, hvorvidt jeg kan læse og skrive, kan de jo bare se på mine læserbreve. Han pressede meget på for at få dem til at lukke nogle døre op for mig. Men de lukkede helt af, siger Jens Dam.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


01. jul. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:57

Indland