18 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

SU kan man ikke leve af

SU kan man ikke leve af

Lørdag, 19. august, 2006, 00:00:00

Kun omkring to procent af de enlige studerende lever af SU alene. Derfor kan SU-satserne ikke bruges som niveau for de sociale ydelser, mener Rådet for Socialt Udsatte

Kan man leve for 4.724 kroner om måneden?
Ja, mener regeringen - nej, mener Rådet for Socialt Udsatte.
Beløbet er det en enlig udeboende studerende i 2006 får udbetalt i SU-stipendium månedligt brutto - før skat. Og samtidig det beløb, som regeringen i 2002 indførte som basisniveau for de sociale ydelser 'uden større socialpolitiske undersøgelser eller overvejelser om de forsørgelsesmæssige virkninger og de sociale konsekvenser for den enkelte', hedder det i Rådets netop udsendte årsrapport 2006.
Rådet for Socialt Udsatte har undersøgt, hvor mange studerende der rent faktisk lever udelukkende af SU. Undersøgelsen er lavet i samarbejde med Danmarks Statistik. Den viser, at kun cirka to procent af de enlige udeboende studerende havde SU som eneste indtægt. Alle andre supplerer uddannelsesstøtten op med lån, lønindkomst eller anden form for indtægt.
'Det er altså sjældent, at studerende lever af støtten alene. Og blandt dem, der gør, er det ikke muligt at se, om de for eksempel får støtte fra deres forældre, eller bor ekstraordinært billigt', konstaterer årsrapporten.
- Man kan ganske enkelt ikke leve af SU, fastslår Sadia Syed, der er medlem af Rådet og til daglig arbejder som socialrådgiver.
- Derfor kan man heller ikke leve af starthjælp, der er endnu mindre. Man skal huske på, at de personer, som modtager hjælpen, ikke har de samme muligheder som andre for at gå ud og låne eller tage et job. Mange af dem lider under traumer fra deres hjemland eller deres dansk er for dårligt. Med de alt for lave ydelser er vi med til at forværre deres situation yderligere, mener Sadia Syed.
Sadia Syed foreslår, at modtagere af starthjælp enten kan modtage en supplerende ydelse, på samme måde som handicappede studerende, der også har indskrænkede muligheder for at arbejde. Eller at politikerne beslutter et minimums rådighedsbeløb, som gerne må ligge på de 4600 kroner månedligt til enlige, som konkursloven opererer med.
Socialminister Eva Kjer Hansen beskylder Rådet for Socialt Udsatte for at overdrive, når det i årsrapporten skriver, at regeringen siden 2002 har skåret ned med to milliarder kroner i indsatsen for de mest udsatte. Der er kun skåret en milliard, lyder det fra ministeren.
- Det er at flytte debatten fra det væsentlige. Frem for at diskutere, hvor meget der er skåret ned, skulle man hellere diskutere, om de sociale ydelser er på et passende niveau. Det mener jeg ikke, de er, slutter en indigneret socialrådgiver.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. aug. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:57

Indland