17 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Hjort gøres ansvarlig for AF-kollaps

Hjort gøres ansvarlig for AF-kollaps

Lørdag, 02. september, 2006, 00:00:00

Beskæftigelsesministeren kritik af AF, kommunerne og a-kasserne for ikke at få arbejdsløse i job rammer tilbage på ham selv, siger a-kasseleder. LO Storkøbenhavn er enig

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen har en skjult dagsorden, når han anklager AF, kommuner og A-kasser for ikke at få de arbejdsløse hurtigt nok i job. Det mener Søren Becher, a-kasseleder i LPSF, en af landets største a-kasser
- Efter min mening vil han nedbryde AF og a-kasserne og hente billig arbejdskraft i Østeuropa. Claus Hjort dækker over den kendsgerning, at han selv er ansvarlig for den arbejdsmarkedspolitiske kollaps, vi overlever i disse dage, siger Søren Becher.
- Siden den borgerlige regering tiltrådte, har den systematisk nedbrudt det professionelle og offentlige formidlingssystem. Arbejdsformidlingen er blevet skåret til benet og formidlingsopgaven er blevet udlagt til 'private aktører' og til private vikarbureauer - og uden målbart formidlingsresultat, siger Søren Becher.
Han er dermed helt på linie med Peter Kay Mortensen, formand for LO Storkøbenhavn. Han peger på, at det faktisk er det privatiserede formidlingsmarked, der fastholder de arbejdsløse i arbejdsløshed.
- Det vi oplever i øjeblikket, er vikarbureauernes interne kamp om at få fat i de ledige, forklarer Peter key Mortensen der også er formand for Arbejdsmarkedsrådet i Storkøbenhavn
Næsten halvdelen af de job der udbydes på www.jobnet.dk kommer fra vikarbureauer, der støvsuger markedet for arbejdskraft. Samtidig har beskæftigelsesministereriet udsultet AF-systemet økonomisk i en sådan grad, at man i Storkøbenhavn for eksempel ikke engang kan lægge arbejdsløse ud til de private aktører, fordi man ikke har penge til at betale dem bonus for at skaffe dem i arbejde, fortæller Peter Kay Mortensen.
- Systemet er sygt, men det er ministeren selv der har skabt det nuværende system. Derfor er det helt urimeligt, at det nu er de ledige, der skal piskes og trues med sanktioner.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


02. sep. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:57

Indland