Socialminister Eva Kjer Hansen afviser at følge opfordringen fra flere partier om at indføre en fast fattigdomsgrænse
- Jeg synes det er en rigtig dårlig ide. Når vi ser på lavindkomstgruppen, så er der selvstændige, deltidsbeskæftigede og studerende. De er ikke socialt udsatte! Det er en forkert prioritering af ressourcerne, mener Eva Kjer Hansen, efter at hun i går var til samråd i Folketingets socialudvalg.
Forslaget om en fattigdomsgrænse er kommet efter, at Rådet for Socialt Udsatte har konstateret, at der bliver flere og flere fattige. SF`s formand Villy Søvndal mener, at Eva Kjer Hansen taler udenom.
- Hun vil ganske enkelt ikke være med til at lave et fattigdomsværn for de aller dårligst stillede, siger Villy Søvndal.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278