13 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Rige bruger gerne underbetalte polakker

Rige bruger gerne underbetalte polakker

Tirsdag, 17. oktober, 2006, 00:00:00

Mange rige danskere er nogle nærigrøve. Hver fjerde kunne finde på at ansætte en underbetalt udlænding, viser undersøgelse

Det er de rige danskere, som mest hyppigt bruger underbetalt udenlandsk arbejdskraft.
Det viser en undersøgelse, som Analyse Danmark har foretaget for Ugebrevet A4.
I gruppen af danskere med en husstands-indkomst på over 700.000 kroner kunne hver fjerde finde på at få arbejde udført af en udlænding til en løn, der er lavere end en dansk overenskomst.
Hvis husstandens indkomst derimod ligger under 500.000 kroner vil kun mellem 11 og 13 procent bruge udenlandske håndværkere til discountpris.
Ifølge Gunde Odgaard, sekretariatschef i Bygge-, Anlægs- og trækartellet (BAT-kartellet) tegner undersøgelsen et præcist billede af virkeligheden.
- Nu siger jeg ikke, at alle rige danskere er dumme, men svarmønstret undrer mig ikke. Man kan sige det koldt, klamt og kynisk: der er en grund til, at de er blevet rige. Det er fordi de er nogle nærigrøve, siger Gunde Odgaard.
Ugebrevet A4 har tre gange siden 2004 fået foretaget en undersøgelse af danskernes holdning til udenlandsk arbejdskraft. Undersøgelsen viser, at danskernes holdning ikke har flyttet sig meget. 15-16 procent kan forestille sig at hyre en underbetalt udlænding.
Ligeledes viser undersøgelsen fra Analyse Danmark, at andelen af danskere, der faktisk benytter underbetalt, udenlandsk arbejdskraft, er konstant, nemlig blot en procent.
Gunde Odgaard er glad for resultatet af undersøgelsen:
- Det er et kolossalt rygstød til vores arbejde. Det vidner om, at selv om visse politikere slår sig op på mere eller mindre fantastiske meninger om udenlandsk arbejdskraft, så er befolkningen med på, at der skal gælde lige vilkår for alle, siger han til Ugebrevet A4.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


17. okt. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:54

Indland