12 Jun 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

CityMail: afskaf postmonopol

CityMail: afskaf postmonopol

Torsdag, 19. oktober, 2006, 00:00:00

En svensk postgigant er på vej ind på det danske marked. Det private firma CityMail roser EU-kommissionens planer om at nedbryde de nationale postmonopoler

Til januar begynder den svenske postgigant, CityMail, at køre med post over 50 gram i hovedstadsområdet - lige fra Gilleleje i nord til Køge i syd.
Her befinder sig cirka én million husholdninger og virksomheder eller cirka 40 procent af Danmarks postmodtagere. I første omgang vil CityMail specialisere sig i post til erhvervslivet. Men står det til den svenske postgigant, skal deres forretning i Danmark ikke stoppe her.
- Vi er meget glade for, at EU-kommissionen gør klar til at åbne den sidste del af postmarkedet for breve under 50 gram. Netop dette marked udgør cirka halvdelen af omsætningen af den samlede danske postudbringning. Det er vi selvfølgelig interesseret i at være en del af. Vores mål er, at levere alt der kan komme ind ad en brevsprække, fastslår CityMails direktør, Jarle Trandokken, overfor Arbejderen.
- I dag har Post Danmark eneret på at udbringe breve under 50 gram. Til gengæld er Post Danmark forpligtet til at bringe post overalt i Danmark, seks dage om ugen inden et vist tidsrum. Men man behøver jo i virkeligheden ikke den befordringspligt. Vi postfirmaer kan jo bare lave en aftale mellem os og kunderne. Det er ikke en befordringspligt, der sikrer borgerne post. Derimod vil fri konkurrence få postleverandørerne til at kæmpe om kunderne. Præcis som du i dag kan vælge mellem flere forskellige teleselskaber, lover CityMail-direktøren.
I Sverige dækker CityMail 2,2 millioner husstande i et område, der er næsten lige så stort som Danmark. Det svarer næsten til det antal husstande, som der findes i Danmark.
- I Sverige er vi ikke omfattet af nogen befordringspligt, og dér vi har ingen problemer med at bringe post ud.
Men det er ikke Maren i kæret, men derimod store virkomheder, der interesserer CityMail:
- I dag har Post Danmark eneret på at bringe tusindvis af kontoopgørelser ud for Danske Bank. Det vil vi gerne have lov til at gøre billigere og bedre. Alt er til forhandling her i verden. Og store kunder med mange breve skal selvfølgelig have rabat, slutter Jarle Trandokken.
Sidste torsdag afholdt CityMail en jobmesse i København. Her blev ansat 17 bude og yderligere 30 skal til en ny samtale. Målet er at rekruttere i alt 600 bude.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


19. okt. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:54

Indland