08 Aug 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

De velstillede lejere vil købe deres bolig

De velstillede lejere vil købe deres bolig

Tirsdag, 31. oktober, 2006, 00:00:00

I dag bliver det afgjort, om beboerne i Fuglsangsparken i Farum sammen med Farum Kommune kan tvinge AAB i København til at sælge deres lejligheder

Det er de rigeste almene beboere, der gennem regeringens forsøgslov om salg af almene boliger, ønsker at købe deres egne boliger med stor rabat.
Og det er kun de mest attraktive afdelinger, som har interesse.
Det viser tal for nogle af de berørte boligafdelinger, som seniorforsker ved Statens Byggeforskningsinstitut, Hans Skifter Andersen, har fundet frem for bladet Boligen.
En af de boligafdelinger, hvor man har stemt ja til salg, er Sortemosen i Herlev. Her er den gennemsnitlige indkomst 274.905 kroner. I Galgebakken i Albertslund, hvor der har været gennemført afstemning om salg, er gennemsnitsindkomsten 234.609 kroner. Her blev salget dog stemt ned.
For hele landet er gennemsnitsindkomsten i de almene boliger 171.300 kroner mens gennemsnitsindkomsten for beborne i landets parcelhuse er 262.900 kroner.
Fuglsangsparken i Farum er et andet attraktivt boligområde, hvor man har ønsket at gennemføre et salg. Salget er dog indtil videre blevet stoppet af en retssag, som i dag afgøres i Østre Landsret.
Her har Arbejdernes Andels Boligforening, AAB, i København anlagt sag mod Farum Kommune og Socialministeriet. De to har givet grønt lys for, at 146 almene boliger i Fuglsangsparken kan sælges til de lejere, der måtte ønske at købe.
- Vi har stævnet Farum Kommune og Socialministeriet for at få dom for, at et salg vil være ugyldigt. Det er AAB, der ejer lejlighederne, og det er kun AAB`s repræsentantskab, der ifølge vores vedtægter kan købe og sælge foreningens ejendom. Salget er ekspropriation af vores ejendom.
Således sagde Peter Hjorth, formand for AAB, til Arbejderen for godt et år siden, da retssagen tog sin begyndelse.
Preben Mathiesen, juridisk konsulent i Boligselskabernes Landsforening, er meget spændt på resultatet af dommen, men forventer at boligselskaberne vinder.
Han tror dog ikke, at sagen dermed vil være afgjort.
- Hvis staten taber, er der stor sandsynlighed for at den går til Højesteret og det gør vi nok også, hvis vi taber, siger han til Arbejderen.
Siden 1. juli 2004, hvor forsøgsordningen om salg trådte i kraft, har Socialministeriet godkendt salg i 11 boligafdelinger. Indtil nu er der dog kun gennemført et salg af tre boliger i Boligforeningen Plantagebyen i Hjørring.
Der findes omkring 240.000 almene boliger i Danmark.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


31. okt. 2006 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:54

Indland