Ombudsmanden afviser at behandle en klage fra instruktøren af den omdiskuterede film ¤¤Den hemmelige krig¤¤
Instruktør Christoffer Guldsbrandsen klagede sidste år til Folketingets ombudsmand, blandt andet fordi han var blevet nægtet aktindsigt omkring de danske styrker i Afghanistan.
Men på grund af debatten omkring filmen, afviser ombudsmanden at foretage sig yderligere omkring klagen. Han mener det vil sætte spørgsmålstegn ved hans neutralitet.
- Først gik statsministeren til angreb på DR i den her sag, og nu sætter han så ombudsmanden ud af kraft. Det er demokratisk ekstremt betænkeligt og udtryk for, at vi har fået Berlusconi-tilstande i Danmark, siger SF`s formand Villy Søvndal til Politiken.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278