25 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Kampen er landsdækkende

Kampen er landsdækkende

Onsdag, 28. februar, 2007, 00:00:00

Velfærdskonferencer i Silkeborg og Århus skal ruste til de kommunale budgetkampe

Der kæmpes for velfærdssamfundet over hele landet. På lørdag den 10. marts er der velfærdskonference i Silkeborg og den 13. marts i Århus.
I Silkeborg har LO Silkeborg-Favrskov sammen med Funktionær og Tjenestmandsforbundet FTF, Det Kommunale Kartel DKK og de lokale studenterorganisationer besluttet at åbne dørerne til deres velfærdskonference for alle byens borgere.
- Vi kan se af tilmeldingerne, at de fleste er helt almindelige mennesker, der ikke kommer på vegne af en organisation. På den måde håber vi at kunne fortsætte det folkelige engagement fra 17. maj og 3. oktober sidste år, fortæller organisationsmedarbejder Rune Kristensen fra LO Silkeborg-Favrskov til Arbejderen.
Forbundene har inviteret leder af Kampagnen For Velfærdsstaten i Norge, Asbjørn Wahl, til at inspirere med erfaringerne fra den norske kamp for velfærd og mod privatiseringer. Der vil også blive holdt oplæg om de lokale erfaringer fra velfærdskampen og om sammenhængen mellem den nationale og kommunale økonomi.
- Efter oplæggene skal deltagerne arbejde med at få fastslået hvad hovedproblemet er, hvilken politik vi ønsker i stedet, og hvordan vi går i gang med kampen for den politik, siger Rune Kristensen.
Det skal foregå i fem arbejdsgrupper. Den første, 'Sygehusstrukturen i Region Midtjylland' udspringer af de nylige protester mod lukningen af Silkeborg Sygehus. De fire andre beskæftiger sig med den offentlige velfærd, uddannelse og unges vilkår, globaliseringens ofre og det kommunale budget for 2008.
- Det er klart den sidste gruppe, der er størst søgning på, griner Rune Kristensen. Han håber, at konferencen vil sætte gang i budgetkampen op til efterårets kommunale forhandlinger.
- Vi vil skabe et alternativt modspil, der kan udfordre kommunen før budgettet lægges, siger han.
I Århus indkalder LO Århus, Funktionær og Tjenestmandsforbundet FTF, Den Kommunale Fællesrepræsentation i Århus, Danske Gymnasieelevers Sammenslutning og de øvrige uddannelsesorganisationer i Århus til velfærdskonference den 13. marts.
I efteråret var århusianerne ude i en omfattende kamp mod meget store budgetnedskæringer. Konferencen sætter fokus på, hvad et er for en politik vi ønsker i stedet for den nuværende og hvordan kampen kan fortsætte.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


28. feb. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:50

Indland