24 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Fogh sikrede Mærsk refusion.

Fogh sikrede Mærsk refusion.

Tirsdag, 27. marts, 2007, 00:00:00

A.P. Møller-Mærsks ve og vel - og ikke mindst rederikoncernens indtjeninger - ligger statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) stærkt på sinde

I 2003, da statsministeren var på officielt besøg i Mexico, sikrede han at rederikoncernen fik refunderet et ukendt momsbeløb fra den mexicanske stat. Men beløbet var i hvert fald så stort at det har fået rederikoncernen til at sende et takkebrev til statsministeren, skriver Jyllands-Posten.
'Det har været af stor betydning, at De tog sagen op over for præsident Vicente Fox Quesada. Vi har således erfaret, at andre udenlandske rederier fortsat holdes hen i relation til behandling af deres refusionsansøgninger', skriver skibsreder Knud Pontoppidan i brevet.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. mar. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:50

Indland