Landsdækkende aktionsdag skal lægge pres på kommunale budgetforhandlinger. I København foregår det på Christiansborg Slotsplads
Det vil give genlyd i de kommunale budgetforhandlinger, når offentligt ansatte over hele landet går på gaden den 31. maj.
Det mener Palle Nielsen, formand for FOA`s Social- og Sundhedsafdeling i København.
- I år kommer regeringen ikke igennem med deres besparelser. Utilfredsheden blandt de offentligt ansatte og resten af befolkningen er så stor, at det vil føre til protester som dem vi så sidste år. Og det kan regeringen ikke tåle så tæt på et valg, fastslår Palle Nielsen overfor Arbejderen.
FOA har sammen med pædagogernes forbund BUPL, Landsforbundet af Specialpædagoger og Danmarks Lærerforening indkaldt til aktionsdag for velfærden på Christiansborg Slotsplads den 31. maj. Her skal plejehjem, skoler og børneinstitutioner deltage med boder og happenings.
- Vi vil gerne vise befolkningen og politikerne den kreativitet og virkelyst, der er blandt alle de dygtige offentligt ansatte. Det kan måske åbne politikernes øjne for, hvad de lægger i grus med deres kontrol og besparelser, forklarer fællestillidsrepræsentant i BUPL hovedstaden, Erik Steppat, til Arbejderen.
Også i Århus, Aalborg og Silkeborg er de offentligt ansatte ved at forberede sig på aktionsdagen. Programmet for deres demonstrationer ventes at komme på gaden i næste uge.
Aktionsdagen er et af resultaterne af den offensiv for velfærd, som FOA, BUPL og Danmarks Lærerforening iværksatte i februar.
- Indtil nu har samarbejdet udmøntet sig i en række spredte aktiviteter som for eksempel debatmøder. Men nu er det på tide at markere os samlet, siger Palle Nielsen.
Dagen er timet til at ramme forhandlingerne mellem Kommunernes Landsforening og regeringen om budgettet for 2008, som færdiggøres i juni.
Der er ikke råd til at spare mere, understreger Erik Steppat.
- Vores krav er, at den offentlige sektor skal sikres samme vækst som den private. Det er nødvendigt, hvis vi skal kunne leve op til regeringens kvalitetskrav. Og der er rigeligt råd til det - Danmark har en opsparing på flere milliarder, forklarer han.
Palle Nielsen er ikke i tvivl om, at de offentligt ansattes krav vil give resultater.
- Husk på, at det er de sidste budgetforhandlinger før valget i 2009. Hvis vi ikke får resultater ved forhandlingsbordet, får vi det bare ved stemmeurnerne i stedet. Velfærden bliver et af de helt store temaer ved næste valg. De partier der vil forsvare den, de løber af med sejren, mener Palle Nielsen.
Slip velfærden løs! Aktionsdag 31. maj. Følg med i www.slipvelfaerdenloes.dk
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278