Alle er velkomne på Christiansborg Slotsplads i morgen kl. 13
De ansatte i ældreplejen i Holstebro fortsætter deres strejke for at få hævet grundlønnen med tusind kroner om måneden.
I morgen eftermiddag dukker de strejkende fra Holstebro op på Christiansborg.
Her vil der være demonstration på Slotspladsen fra kl. 13 til kl. 16, ligesom de strejkende vil aflevere deres krav til politikerne indenfor murene.
- Vi håber, at vi også får støtte fra mange københavnere, der forstår vores kamp og de forhold, vi reagerer imod, siger Jens Ole Pedersen, der er talsmand for knap tusind strejkende, til Arbejderen.
- Skriv, at alle er velkomne, såvel ansatte i ældreplejen, som almindelige borgere, tilføjer han.
I Vestjylland strømmer det fortsat ind med sympatitilkendegivelser. Ansatte i ældreplejen var i mandags på gaden i Herning, Ringkøbing, Ulfborg og Skive.
I Ringkøbing deltog omkring 250 ansatte, fortæller Grethe Madsen, der er fællestillidsrepræsentant for social- og sundhedsassistenterne i Ringkøbing -Skjern Kommune.
- Vi fik en fantastisk opbakning fra den lokale befolkning, som klart markerer, at de bakker op om vores krav. Det er vi meget glade for, siger hun til Arbejderen.
Demonstrationen gav det konkrete resultat, at kommunen inviterede tillidsrepræsentanterne i ældreplejen til en forhandling om arbejdsmiljø og arbejdsvilkår. Mødet holdes i eftermiddag.
- Bagefter samles alle de ansatte til fagligt møde, siger Grethe Madsen.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278