19 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Drik din øl et andet sted

Drik din øl et andet sted

Onsdag, 27. juni, 2007, 00:00:00

I morgen bliver der demonstration foran Nørrebro Bryghus. Ejeren nægter at tegne overenskomst med 3F

Skummet på øllet danser sikkert en smule mere end sædvanligt, når 3F i morgen indleder konflikt mod Nørrebro Bryghus.
Det sker med en demonstration, hvor gruppen Hagisax vil stå for den musikalske del af underholdningen og sange til lejligheden.
Arbejdsgiveren har hidtil nægtet at indgå overenskomst med 3F med begrundelsen, at han har indgået 'overenskomst til anden side' det vil sige de kristelige.
Nu har 3F Hotel og Restauration samt 3F Industri og Service fået nok og forsøger at sætte øl-bryggeren stolen for døren.
Fagforeningerne ønsker en overenskomst, der kan sikre de ansatte bedre lønforhold, bedre pensionsordning, styr på arbejdstiden, flere fri-weekender og styr på en række andre forhold på arbejdspladsen.
Demonstrationen starter klokken 17.30 og varer til 20.30. Musikken vil blive krydret med taler af John Frederiksen, formand 3F Privat Service, Hans Larsen, formand 3F Industri og Service og Peter Kay Mortensen, formand LO Storkøbenhavn
- Indtil der er underskrevet en overenskomst, vil vi opfordre folk til ikke at benytte restauranten eller købe produkter fra Nørrebro Bryghus, slutter de arrangerende fagforeninger.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


27. jun. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:47

Indland