18 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Dom fastslår chefens ansvar

Dom fastslår chefens ansvar

Fredag, 03. august, 2007, 00:00:00

Retten i Holstebro dømte tirsdag et trykkeri i Struer skyldig i medarbejders invaliderende museskade. Trykkeriet havde ikke tilrettelagt arbejdet fuldt forsvarligt

af Hans Brinkmann
En kvindelig tidligere grafiker kan nu se frem til en klækkelig erstatning fra sin tidligere arbejdsgiver. Hun fik tirsdag rettens ord for, at han er ansvarlig for, at hun har pådraget sig en så alvorlig museskade, at hun ikke længere kan arbejde.
Kvinden fik i 2006 godkendt sin museskade som arbejdsskade af Arbejdsskadestyrelsen. Efterfølgende lagde hun sammen med HK sag an mod arbejdsgiveren, Christensens Bogtrykkeri Bogtrykkerigården a/s i Struer, for brud på Arbejdsmiljøloven.
HK mente, at det var arbejdsgiverens ansvar og skyld, at kvinden aldrig mere kommer til at arbejde.
Kvinden var ansat på virksomheden fra 1975 til august 2002, hvor hun blev afskediget på grund af sygdom.
Hun gjorde selv gentagne gange opmærksom på, at arbejdet var for hårdt, og der var for meget overarbejde. Bedriftssundhedstjenesten var også på besøg og kom med forslag om forbedringer af arbejdsmiljøet. Virksomheden fik samtidig meldinger fra læger om, at kvinden havde smerter i armen som følge af sit arbejde - smerter, der kunne udvikle sig til en museskade.
Retten skriver i sin begrundelse for dommen, at arbejdsgiveren er ansvarlig for kvindens invaliditet ved ikke at have tilrettelagt arbejdet sikkerheds- og sundhedsmæssigt fuldt forsvarligt og ved ikke at have ført fornødent tilsyn. Trykkeriet undlod at påbyde jobrotation, der ellers kunne have aflastet kvindens musearm, og trykkeriet accepterede, at kvinden kun i meget begrænset omfang benyttede sig af jobrotation. Samtidigt pålagde trykkeriet hende betydelige mængder overarbejde med computermusen.
- Dommen viser, at hvis en arbejdsgiver ikke handler, når der er blevet gjort opmærksom på, at en medarbejder udfører sundhedsskadeligt arbejde for eksempel ensidigt gentaget arbejde over lang tid med computermusen, så kommer det til at koste erstatning. Arbejdsgiveren skal mindske tiden med musen i hånden og sørge for afveksling i arbejdet, siger socialrådgiver Anne Marie Bryde fra HK's juridiske afdeling, til HK`s hjemmeside.
Arbejdsmiljøkonsulent Svend-Erik Hermansen fra HK/Privat finder dommen uhyre interessant og væsentlig.
- I og med at arbejdsgiveren leder og fordeler arbejdet, skal han altså også være opmærksom på, om folk går og har det skidt på arbejdet. Dommen slår fast, at det er arbejdsgiverens ansvar, at arbejdet er sikkert og sundt. Folk skal ikke gå og have det ondt på arbejdet, siger han.
Ifølge retten i Holstebro har kvinden ret til svie- og smertegodtgørelse, tabt arbejdsfortjeneste, erstatning for mén, erhvervsevnetab samt behandlingsudgifter.

Artiklen er hentet fra Fagligt Ansvars hjemmeside

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


03. aug. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:47

Indland