Mandag forsikrede jobkonsulent Jørgen Uldall i TV-Avisen, at beskæftigelsesministeriets jobbus, som i øjeblikket kører rundt i Polen, naturligvis kun rekrutterer arbejdskraft, som der ikke er behov for i Polen, skriver Fagbladet 3F
Men det passer ikke, indrømmer han nu. Over halvdelen af de stillinger, jobbussen skal hyre polakker til, kræver faglærte arbejdere inden for blandt andet byggeri og metal.
Men ifølge den polske fagbevægelse er det et kæmpe problem for den polske økonomi, at de danske myndigheder stjæler de dygtigste polske arbejdere.
- Vi kalder det hjerneflugt, og det bekymrer os meget. Vi mangler faglært arbejdskraft i Polen. Vi har ingen til at bygge vores motorveje, siger international konsulent i Solidarnocs.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278