Lagerarbejdere i Århus er glade for deres arbejdsplads og sammenholdet. Men det kan de ikke leve af og kræver derfor overenskomst
Hvis ikke vi gør noget, så bliver det aldrig anderledes.
Med den indstilling er 18 fuldtidsansatte lagerarbejdere ved shg.dk A/S i Århus gået i konflikt for at få tegnet overenskomst på deres arbejdsplads.
- Der er en ekstrem stor udskiftning af personalet i virksomheden, mange unge, mange fritidsjobbere og deltidsansatte. Det betyder, at der aldrig bliver gjort noget ved de elendige forhold, siger Peter Haldborg, talsperson for de strejkende lagerarbejdere til Arbejderen.
Nu har han imidlertid sammen med kollegerne sat sig for, at det skal være anderledes. De har henvendt sig i fagforeningen 3F Transport, Logistik og Byg, der siden maj måned forgæves har forsøgt at få firmaets ejer til at tegne overenskomst.
Det er især lønnen, lagerarbejderne er utilfredse med. Timelønnen er på 95 kroner. Bliver der arbejdet sent om aftenen eller på helligdage, ryger der en tier oveni. Og er de heldige, er der en bonus på yderligere ti kroner.
- Men det beror på en subjektiv vurdering fra chefen. Reelt er det altså umuligt at få tillæg, supplerer Michael Raagaard, den anden talsperson.
Arbejdstiderne er et problem og varierer fra uge til uge. Endelig kræver det en stærk mand eller kvinde at holde til arbejdet i længden. Der flyttes rundt på varer, der vejer over 70 kilo, uden brug af hjælpemidler og den kun 22-årige Peter Haldborg har fået seneskedehindebetændelse efter blot to års sammenlagt ansættelse.
Der sker da også uheld, som forleden hvor en kollega vred om på foden. Vedkommende ville gerne på skadestuen, men fik besked på at pakke videre stående på et ben, fordi der manglede folk.
- Vi vil gerne tilbage til arbejdet. Men det bliver ikke før, der bliver lavet en overenskomst og ryddet op i de elendige arbejdsforhold, lyder det fra de konfliktende lagerarbejdere.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278