15 May 2025  

KBH: Let skyet, 10 °C

Visitationszone forlænges

Visitationszone forlænges

Fredag, 05. oktober, 2007, 00:00:00

Politi må stadig ¤¤klappe på folks lommer¤¤ på Christianshavn uden en konkret mistanke om noget ulovligt

Den såkaldte visitationszone er blevet forlænget til den 19. oktober, fordi politiet har fundet en del våben i området. Det drejer sig om samuraisværd, gassprays samt folde- og hobbyknive.
Jurist Jørn Vestergaard, Københavns Universitet, har kritiseret ordningen for at skabe utryghed i stedet for det modsatte. Han har undersøgt antallet af voldssager i den gamle visitationszone omkring Nørrebro Runddel.
Her var tallene så små, at de efter hans mening ikke berettigede til at indføre visitationszoner, der er et meget stort indgreb i borgernes frihedsrettigheder på linje med ransagning i hjemmet og telefonaflytning.

Kan du lide, hvad du læser?

Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:

Abonnér

eller giv et bidrag via


87278


05. okt. 2007 - 00:00   03. sep. 2012 - 18:45

Indland