Ansatte ved TDC mener, at ledelsen har brudt koncernens samarbejdsaftale. De har strejket siden mandag for at få en dialog med ledelsen
Mandag nedlagde omkring 175 jyske TDC-teknikere arbejdet, og i går ved middagstid havde yderligere 300 teknikere sluttet sig til. Samtidig holdt teknikerne i Kolding og Randers faglige møder for at beslutte, hvordan de ville forholde sig.
- Medlemmerne mener, at ledelsen har tilsidesat den samarbejdsaftale, der er er indgået i koncernen i forbindelse med beslutningen om at lukke en række mindre tekniske afdelinger, forklarer Henning Thyrring til Arbejderen.
Han er formand for Dansk Metals teleafdeling 8, hvor de strejkende er organiseret.
TDC-ledelsen vil lukke arbejdspladser inden for fejlretning, planlægning og projektering af telenettet. Funktionerne, der i dag er spredt på 13 byer, skal på sigt samles i Århus og København. Beslutningen berører i 2008 godt 70 ansatte i blandt andet afdelingerne i Odense, Aalborg, Frederikshavn, Holstebro, Vejle, Kolding og Rønne.
Koncerndirektør for TDC Fastnet Norden, Carsten Dilling, skriver i en pressemeddelelse, at ændringerne sker 'inden for rammerne af de aftaler, vi har indgået med medarbejderne'.
Det er Henning Thyrrings medlemmer ikke enige i.
- De ansatte er ganske vist blevet informeret om planerne i et medarbejderforum. Reaktionerne var ikke ligefrem begejstring, og derfor føler de, at beslutningen er truffet hen over hovedet på dem. Vi mener også, at koncernens arbejdsmiljøpolitik er tilsidesat i den her forbindelse, for ændringerne påvirker medarbejderne både fysisk og psykisk, lyder det fra fagforeningsformanden.
En medvirkende årsag til den igangværende konflikt har været, at der samtidig er blevet adviseret øget overvågning af de ansatte med en såkaldt to-vejs GPS. Den kan inden for få centimeter fortælle, hvor den enkete ansatte opholder sig.
Det var ifølge Henning Thyrring den bekendte dråbe, som fik bægeret til at løbe over.
De strejkende mødes igen i morgen torsdag.
Kan du lide, hvad du læser?
Hjælp Arbejderen med fortsat at levere gedigen
rød journalistik:
eller giv et bidrag via

87278